Cenione udogodnienia w płatnościach za bilety komunikacji miejskiej

8 lutego 2021

Bezgotówkowe rozliczenia za przejazdy transportem publicznym są cenione i oczekiwane przez podróżnych. Potwierdzają to wyniki sprzedaży z lokalizacji, gdzie w ostatnich miesiącach Mennica Polska wprowadziła nowatorskie rozwiązania. Pasażerowie aktywnie korzystają zarówno z opcji regulacji należności za pośrednictwem mobilnych kasowników, jak i z zakupu biletów okresowych, dla których identyfikatorem jest zbliżeniowa karta bankowa.

„Wybierz, zbliż i jedź” – to hasło, które najlepiej odzwierciedla prostotę płatności w kasownikach Mennicy Polskiej, zlokalizowanych na pokładach pojazdów komunikacji miejskiej. Wielu sympatyków zyskała również opcja zakupu biletu okresowego, dla którego identyfikatorem jest popularna „zbliżeniówka”. Z tej ostatniej innowacji jako pierwsi w Polsce skorzystali mieszkańcy Bydgoszczy.

Open Payment System potrzebny we Włocławku

Szybkość, niezawodność oraz intuicyjność zakupu w ramach wielokrotnie nagradzanego Open Payment System (OPS) wpisuje się w potrzeby użytkowników transportu publicznego. Opcja regulacji należności kartą płatniczą lub smartphonem obsługującym technologię HCE lub NFC w mobilnych kasownikach OPS, pojawiła się we Włocławku w połowie listopada ub.r. O ile jednak w pierwszych dwóch tygodniach od wdrożenia zakupiono w ten sposób niewiele ponad 1,4 tys. biletów, to już w grudniu było to ponad 4,6 tys. a w styczniu br. niemal 5,5 tys.

– Ostatnie trzy miesiące, pomimo ograniczonej mobilności pasażerów, potwierdzają zasadność wdrażania rozwiązań umożliwiających zakup biletu już w trakcie podróży. W przypadku każdej innowacji bardzo istotne jest jednak, czy udogodnienie jest dostępne na szeroką skalę oraz czy narzędzie, które umożliwia regulację należności, jest intuicyjne w obsłudze, niezawodne i bezpieczne. My odpowiadamy na wszystkie te potrzeby. – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej. – Mobilne kasowniki zostały zainstalowane we Włocławku w ramach całej floty, czyli w 65 pojazdach. W ten sposób wszyscy pasażerowie zyskali wygodniejszy i szybszy sposób na uiszczenie opłaty za przejazd komunikacją miejską. Bez potrzeby posiadania papierowej wersji biletu przed wejściem do pojazdu czy konieczności stania w kolejce w punktach stacjonarnych. – dodaje.

Warto przypomnieć, że podczas wnoszenia opłaty za kurs w kasownikach OPS sprawdzana jest tylko ważność karty, którą realizowany jest zakup. Weryfikacja środków następuje dopiero po dokonaniu transakcji. Dzięki temu akceptacja płatności trwa pół sekundy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu mechanizmu tzw. odroczonej autoryzacji.

Źródło: na podstawie danych sprzedażowych Mennicy Polskiej
za okres od początku listopada 2020 do końca stycznia 2021. 


Bydgoszcz stawia na innowacyjne płatności

We wrześniu ub.r. Mennica Polska – po raz pierwszy w Polsce – wdrożyła rozwiązanie w postaci możliwości potwierdzania zbliżeniową kartą płatniczą uprawnienia do przejazdu na podstawie biletu okresowego. Jako pierwsi z tego udogodnienia skorzystali mieszkańcy Bydgoszczy. W ostatnich trzech miesiącach sprzedaż biletów okresowych przypisanych do karty płatniczej wzrosła o ponad 44 proc. pod względem wolumenu transakcji i o ponad połowę pod względem wartości sprzedaży. Tylko w styczniu z wykorzystaniem tego rozwiązania sprzedano pond 360 biletów o łącznej wartości ok. 30 tys. zł.

W systemie BKM (Bydgoska Karta Miejska) zarejestrowano dotychczas 648 kart, dla których zakupiono bilety okresowe. W internetowym Portalu Pasażera systemu BKM, począwszy od września ub.r., zgłoszono. jednak blisko 1 tys. kart – potwierdza to, że pasażerowie chętnie korzystają z opcji sprawdzania historii zakupów biletów jednorazowych i czasowych kupowanych w mobilnych kasownikach działających w ramach systemu Open Payment.




Źródło: na podstawie danych sprzedażowych w ramach Bydgoskiej Karty Miejskiej  
za okres od początku listopada 2020 do końca stycznia 2021.
 

Szczegółowe informacje dotyczące wdrożenia w Bydgoszczy („Bilet okresowy na karcie płatniczej”).
Szczegółowe informacje nt. wdrożenia we Włocławku („OPS we Włocławku”).