Gdzie kupić srebro inwestycyjne: srebrne sztabki i monety?

10 września 2020

Pytanie, gdzie kupić srebro inwestycyjne w atrakcyjnej cenie, zadaje sobie niejeden inwestor chcący zabezpieczyć kapitał przed kryzysem i rosnącą inflacją. Odpowiedź na nie można znaleźć w poniższym artykule, w którym wskazujemy najlepsze miejsca do zakupu srebrnych sztabek i monet bulionowych.

Srebro znajduje zastosowanie w produkcji między innymi biżuterii, filmów fotograficznych, styków elektrycznych, luster, jak również sztabek i monet bulionowych. Do celów inwestycyjnych wykorzystuje się wyłącznie te dwie ostatnie kategorie produktów, przy czym warto pamiętać, że w kruszec można również inwestować pośrednio, czyli z pomocą specjalnych instrumentów finansowych.

Jak i gdzie kupić srebro?

Na pośrednie inwestowanie w srebro pozwalają przede wszystkim fundusze typu ETF, akcje firm wydobywających kruszec oraz kontrakty CFD. Aby móc handlować takimi instrumentami, wystarczy założyć internetowy rachunek brokerski. Trzeba jednak pamiętać, że służą one do celów stricte spekulacyjnych i nie sprawdzają się w inwestowaniu długoterminowym. 

Chcąc ulokować środki w „prawdziwym” fizycznie istniejącym srebrze, należy skupić się na ofercie monet bulionowych i sztabek inwestycyjnych. Są one dostępne zarówno przez internet, jak i w stacjonarnych punktach sprzedaży. Samą transakcję można natomiast zawrzeć z osobą prywatną, firmą specjalizującą się w handlu kruszcem, albo bezpośrednio z producentem i dealerem srebra inwestycyjnego, takim jak Mennica Polska. Nierzadko jest tak, że nawet jeśli dany sprzedawca skupia się na sprzedaży internetowej, to produkty można obejrzeć i nabyć również w jego punktach stacjonarnych.

Gdzie kupić srebrne monety i sztabki?

W praktyce, u każdego sprzedawcy cena tej samej monety bulionowej lub sztabki srebra jest bardzo podobna. Produkty te mają określoną wartość rynkową, na którą wpływa głównie ilość oraz bieżąca cena zawartego w nich kruszcu. Drobne różnice cenowe wynikają z różnic w marży, którą sprzedawcy wprawdzie ustalają indywidualnie, jednak musi ona uwzględniać stawki konkurencji. Jeśli jakiś punkt oferuje dany produkt po cenie wyraźnie niższej od średniej rynkowej, należy zachować szczególną czujność – powodem może być zły stan monety, brak zabezpieczenia sztabki lub po prostu nieuczciwość sprzedawcy.

Z powyższych względów na pytanie, gdzie kupić srebro inwestycyjne w dobrej cenie, nie ma jednej odpowiedzi. Atrakcyjną ofertę może mieć osoba prywatna, przy czym w tym wypadku ryzyko transakcji zawsze jest wyższe, niż przy zakupie od producenta lub przedsiębiorstwa specjalizującego się w handlu kruszcem. Ta druga opcja może okazać się dobrym wyborem z uwagi na wyższe bezpieczeństwo, ale również ze względów czysto finansowych.

Im większa transakcja, tym bardziej opłacalna?

U wielu profesjonalnych sprzedawców złota i srebra inwestycyjnego obowiązuje zasada: im większa transakcja, tym niższa jednostkowa cena produktu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jedna moneta kosztuje 130 zł, to kupując ją w zestawie na przykład 500 monet można liczyć na cenę około 129 zł, a nawet niższą. Niektórzy sprzedawcy oferują zniżki także przy mniejszych transakcjach, opiewających na 100, 50, a nawet 10 sztuk monet – co oczywiste, im mniejsza liczba monet, tym niższy rabat.

Drobni inwestorzy co do zasady kupują srebro inwestycyjne po cenie wyższej, niż osoby skłonne ulokować w kruszcu kilkadziesiąt czy choćby kilkanaście tysięcy złotych. Te różnice cenowe nie przekraczają jednak 1 procenta i są nieistotne w perspektywie długoterminowej. Warto pamiętać, że rynkowa wycena kruszcu może zmienić się w ciągu dnia nawet o kilka procent. Ceny monet i sztabek zmieniają się rzadziej, ale jednocześnie na tyle często, że ważniejszy od wyboru konkretnego sprzedawcy jest wybór momentu rozpoczęcia inwestycji oraz jej zakończenia.

Gdzie kupić srebro inwestycyjne za granicą?

Zgodnie z polskimi przepisami srebro inwestycyjne uznaje się za towar, a to oznacza, że podlega ono opodatkowaniu 23-procentowym podatkiem VAT. W wielu innych krajach produkty te są obarczone niższym podatkiem, ale mimo to w ostatecznym rozrachunku bardziej korzystne może okazać się zawarcie transakcji z polskim sprzedawcą. Ze względu na większe zaangażowanie czasowe i wyższe koszty dostarczenia lub osobistego odbioru srebra inwestycyjnego, zakup zagraniczny warto rozważyć jedynie przy transakcji obejmującej dużą ilość kruszcu.