Jakie złoto inwestycyjne kupować?

16 czerwca 2020

Złoto inwestycyjne, zwane również lokacyjnym, pozwala zabezpieczyć kapitał przed inflacją i zarabiać na wzroście cen kruszcu. Pytanie tylko, jakie złoto kupować w celach inwestycyjnych: sztabki, monety, a może inne produkty?

Ze złota wytwarza się między innymi pierścionki, naszyjniki, kolczyki, zegarki, ale również sztabki i różnego rodzaju monety. Każdy, kto chciałby zainwestować w ten cenny kruszec, powinien jednak skupić się głównie na ofercie produktów przeznaczonych stricte do celów inwestycyjnych. Wśród tych ostatnich są przede wszystkim sztabki złota oraz złote monety bulionowe. Poniżej podpowiadamy, jakie złoto inwestycyjne kupować, by móc w bezpieczny i opłacalny sposób pomnażać swój kapitał.

Złoto inwestycyjne – istotne informacje dla inwestorów

Złoto inwestycyjne, zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, to złote sztabki o próbie co najmniej 995 oraz monety spełniające określone kryteria. Do tych ostatnich, jak stanowią przepisy, zaliczają się: konieczność posiadania próby co najmniej 900, rok produkcji późniejszy niż 1800, status pełnoprawnego środka płatniczego w kraju pochodzenia, cena nieprzekraczająca o więcej niż 80 proc. wartości złota zawartego w monecie. Wszystkie wspomniane cechy wykazują tak zwane monety bulionowe, tak więc to właśnie na nich oraz sztabkach złota powinni skupić się inwestorzy.

Osoby zastanawiające się, jakie złoto kupować, powinny mieć na uwadze fakt, że obydwie główne kategorie produktów zapewniają jednakowe korzyści podatkowe. Zarówno sztabki, jak i monety bulionowe uznaje się za walutę, a nie surowiec, dlatego nie są obarczone podatkiem VAT. Poza tym, wiążą się z podobnym poziomem płynności, czyli łatwości w znalezieniu nabywcy. Pewną przewagą sztabek jest nieco niższy próg wejścia w inwestycję, natomiast monet – łatwiejszy sposób weryfikacji autentyczności oraz większe walory estetyczne.

Jakie sztabki złota kupować w celach inwestycyjnych?

Wybierając sztabkę złota należy wziąć pod uwagę co najmniej trzy podstawowe aspekty: jej parametry, renomę producenta oraz zastosowane zabezpieczenia. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, sztabki dla inwestorów detalicznych produkuje się z czystego złota próby 999 lub ewentualnie 995, a ich waga sięga najczęściej od 1 do 1000 gramów. Zgodnie z obecnymi cenami kruszcu, w zależności od masy sztabki i producenta, kosztują zatem od około 300-400 do nawet ponad 200 tys. złotych.

Ważne, aby sztabka posiadała oznaczenie znanego, cenionego producenta, co zapewni jej bezproblemową sprzedaż w przyszłości; zaliczają się do nich między innymi Mennica Polska, niemiecki Heraeus, czy też szwajcarski Valacambi. Co istotne, nabywany produkt powinien posiadać tak zwany certipack, a więc oryginalne opakowanie potwierdzające jego autentyczność. Brak takiego zabezpieczenia obniża wartość sztabki, a przy tym może oznaczać trudności w późniejszym znalezieniu nabywcy.

Jakie złote monety kupować?

Sztabki produkowane są standardowo w około dziesięciu różnych masach, tymczasem monety bulionowe mają przeważnie wagę 1/10, 1/4, 1/2 lub 1 uncji trojańskiej (1 oz = 31,1 g). Złote monety wiążą się zatem z mniejszą rozpiętością cen, a jednocześnie z wyższym progiem wejścia w inwestycję. Najtańsze z nich zawierają ponad trzy razy tyle złota, ile najtańsze sztabki, tak więc są również mniej więcej o tyle samo droższe.

Na monecie bulionowej widnieje oznaczenie jej wagi, próby złota, roku produkcji, a zwykle również nominał. Ponieważ taka moneta nie ma ograniczonego nakładu, na jej cenę wpływa przede wszystkim ilość zawartego w niej złota oraz bieżący kurs kruszcu. Istotne jest tu jednak pytanie, jakie złote monety kupować, aby móc później łatwo spieniężyć inwestycję.

Najbardziej znaną i jednocześnie najstarszą, wybijaną od 1967 roku, monetę bulionową stanowi południowoafrykański Krugerrand; cechą charakterystyczną monety jest ciemny odcień, co wynika z domieszki miedzi użytej do jej wyprodukowania. Druga popularna moneta bulionowa, Amerykański Orzeł, jest wybijana ze stopu złota, miedzi i srebra, który zapewnia jej wysoką odporność na zniszczenia. Godne polecenia są również: Wiedeńscy Filharmonicy oraz Australijski Kangur, czyli monety produkowane z czystego złota próby 999. Dobrym wyborem będzie dowolna z tych monet, jednak istotne jest, aby nabywany egzemplarz znajdował się w idealnym stanie technicznym.