Zakup złota na firmę

21 października 2020

Zakup złota inwestycyjnego to dobry pomysł na zabezpieczenie swojego kapitału przed kryzysem gospodarczym, zawirowaniami na rynkach finansowych czy rosnącą inflacją. Sztabki złota i monety bulionowe można jednak wykorzystać również w inny sposób. Do czego mogą przydać się firmie i co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?

Sztabki złota i monety bulionowe są fizycznym nośnikiem wartości, ale mają przy tym elegancki wygląd i kojarzą się z wysokim prestiżem. Dlatego mogą stanowić również dobry pomysł na prezent, niezależnie od okazji czy też płci i zainteresowań obdarowywanej osoby. Są uniwersalnymi podarunkami, które sprawdzą się w przypadku urodzin, ślubu, Świąt Bożego Narodzenia, ale również Pierwszej Komunii Świętej oraz innych mniej uroczystych wydarzeń. Wszystkie te zalety sprawiają, że dużą popularnością cieszy się także zakup złota na firmę.

Jak można wykorzystać fizyczne złoto? – zakup przez firmę

W firmach, zwłaszcza tych większych, nie brakuje uroczystości, podczas których rozdawane są różnego rodzaju upominki. Chodzi tu o jubileusz pracy, pożegnanie pracownika, kierownika lub dyrektora, nawiązanie istotnej współpracy czy połączenie przedsiębiorstw. I choć jest wiele pomysłów na ciekawy prezent, to tego typu okazje zwykle nie pozostawiają w tym zakresie pełnej swobody. W ich przypadku przeważnie sprawdza się uniwersalny upominek; często są to kwiaty i „coś” jeszcze, na przykład gadżety związane z firmą.

Zakup złota inwestycyjnego, w postaci eleganckiej monety bulionowej lub sztabki złota, to dobry pomysł prezentowy na każdą firmową okazję. Tego typu produkty mają walory estetyczne i realną wartość, która na dodatek – przynajmniej w dłuższym terminie – sukcesywnie rośnie. Co więcej, monety i sztabki są dostępne w różnych wariantach cenowych i wagowych, dzięki czemu można wybrać opcję dopasowaną do „ważności” okazji i przewidzianego budżetu.

Sztabki złota

Wszystkie sztabki i większość złotych monet wykonuje się z czystego złota próby 999. Te pierwsze mają wagę od 1 do 1000 gramów, co oznacza, że zgodnie z aktualnym cenami kruszcu, kosztują od nieco ponad 300 złotych do około 250 tysięcy złotych. W roli prezentu na okazje firmowe sprawdzają się głównie sztabki o masie 1, 2 czy 5 gramów, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać cięższy, droższy produkt. W każdym przypadku trzeba tylko pamiętać, że sztabka powinna pochodzić od renomowanego producenta, takiego jak Heraeus, Valacambi czy Mennica Polska.

Złote monety

Równie dobrym wyborem jest zakup złota w postaci monet bulionowych. Zwykle ważą one 1/10 lub 1 uncję trojańską, przy czym często spotykanymi standardami są także 1/2 i 1/4 uncji. Za najtańszą złotą monetę trzeba zatem zapłacić niespełna 900 złotych, a za najdroższą około 8000 złotych. Wybór wielkości monety jest sprawą indywidualną, przy czym warto skupić się tu na znanych, cenionych produktach. Kryterium to spełniają takie monety jak: Krugerrand, Amerykański Orzeł, Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy. Ponieważ cieszą się uznaniem inwestorów, można je w każdej chwili z łatwością odsprzedać po satysfakcjonującej cenie.
Poza sztabkami i monetami bulionowymi warto zainteresować się też złotymi monetami kolekcjonerskimi. Najczęściej upamiętniają one rozmaite ważne wydarzenia lub postacie historyczne, a przy tym posiadają wspaniałe, starannie wykonane grafiki. Dodatkowo ich wybór jest ogromny, dlatego z łatwością można wybrać egzemplarz dopasowany do danej okazji.