Moneta Narodowego Banku Polskiego, wybita przez Mennicę Polską, zainspirowała świat na Coin of the Year 2016 (aktualności)

13 listopada 2015

Międzynarodowe jury konkursu Coin of The Year Award 2016 przyznało tytuł Most Inspirational Coin srebrnej monecie „100. rocznica urodzin Jana Karskiego”, upamiętniającej wizerunek legendarnego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Moneta z Polski o nominale 10 zł pokonała w swojej kategorii aż dziewięć innych monet, m.in. z Kanady, Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Litwy.

Srebrna dziesięciozłotówka, upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego, została wprowadzona do obiegu 24 kwietnia 2014 roku. Na awersie monety znajdują się informacje o nominale i roku emisji oraz godło Rzeczpospolitej Polskiej. Rewers zdobi wizerunek klucza z fragmentami tekstu raportów emisariusza i podpis Karskiego, naniesione specjalną techniką mikrodruku.

 

 

Autorem projektu jest Sebastian Mikołajczak, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– „Cieszę się, że Mennica Polska może realizować z sukcesem projekty, które w swojej istocie nawiązują do polskiego i ogólnonarodowego dziedzictwa historycznego. Jan Karski to postać niezwykle zasłużona, o której należy pamiętać. Nagroda w konkursie Coin of the Year jest potwierdzeniem jakości i wyjątkowości naszych produktów, a także wyrazem uznania ze strony międzynarodowej sceny numizmatycznej” – powiedział Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Produkcyjno-Operacyjny Mennica Polska S.A.

Konkurs Coin of The Year jest organizowany przez wydawnictwo Krause Publications od 1984 r. Jury ocenia monety w dziesięciu kategoriach: Moneta o tematyce historycznej, Moneta o tematyce współczesnej, Moneta złota, Moneta srebrna, Korona, Moneta obiegowa, Moneta bimetaliczna, Moneta o wysokiej wartości artystycznej, Najbardziej innowacyjna moneta oraz Najbardziej inspirująca moneta. W każdej kategorii nominowanych jest po dziesięć monet.  

Wizerunki monet wraz z ich opisem zostały ocenione przez członków jury, w skład którego weszli: autorzy, wydawcy, numizmatycy, jak również członkowie stowarzyszeń – American Numismatic Association i Citizens Coinage Advisory Committee.

6 grudnia jury wybierze spośród zwycięzców dziesięciu kategorii jedną monetę, która otrzyma nagrodę główną i tytuł Coin of the Year 2016. Nagrody zostaną wręczone 6 lutego 2016 r. podczas międzynarodowych targów numizmatycznych World Money Fair w Berlinie. Wszystkie monety zgłoszone do tegorocznego konkursu zostały wyemitowane w roku 2014.

Emitowane przez Narodowy Bank Polski monety były już wyróżniane we wcześniejszych edycjach konkursu Coin of the Year. Tytuł Most Inspirational Coin otrzymały dotychczas: srebrna moneta dziesięciozłotowa „Europa bez barier – 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi” (w 2013 r.), srebrna dziesięciozłotówka „70. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego” (w 2011 r.) i srebrna dwudziestozłotówka „Pamięci Ofiar Getta w Łodzi” (w 2006 r.). Z kolei w roku 2010 jury konkursu doceniło złotą monetę o nominale
200 zł „65. rocznica powstania w getcie warszawskim”, przyznając jej wyróżnienie
w kategorii Moneta o wysokiej wartości artystycznej.

Jan Karski przeszedł do historii m.in. za sprawą nielegalnego wejścia do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy (1942 rok) w celu przygotowania raportu o sytuacji Żydów. Mikrofilmy z raportami o sytuacji Żydów przewoził w specjalnie wydrążonym kluczu. Jego odwaga, poświęcenie i determinacja pozwoliły zrelacjonować te wstrząsające doświadczenia brytyjskim i amerykańskim elitom.  Karski został uhonorowany m.in. tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” oraz Orderem Orła Białego. Zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie. Pośmiertnie został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

***

Mennica Polska S.A., będąca jedynym producentem monet obiegowych zlokalizowanym w Polsce, jest uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Jako nieliczni wykonujemy monety kolekcjonerskie w praktycznie każdej technologii, jaka pojawia się na rynku. Ta przewaga konkurencyjna, w połączeniu  z najwyższymi kompetencjami projektantów naszych monet, pozwala nam systematycznie zdobywać nagrody na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach.

W pozostałych segmentach działalności jesteśmy jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej w kraju (działamy w największych miastach  w Polsce, jak np.: Warszawa, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Łódź).

Od kilku lat Mennica coraz prężniej angażuje się również w inwestycje w segmencie nieruchomości. Najnowszym projektem w tym obszarze jest nowoczesny kompleks biurowy – Mennica Legacy Tower. Do Spółki należy również 27 ha na Żeraniu (Warszawa), działka w Annopolu oraz atrakcyjne działki w centrum stolicy.

Dodatkowe informacje:

Agnieszka Trzaskoma
agnieszka.trzaskoma@mc.com.pl
Tel.  797 343 749