Z Mennicą Polską zakup biletu potwierdzimy BLIKIEM zbliżeniowym

31 maja 2022

Od maja pasażerowie komunikacji miejskiej we Wrocławiu, w Bydgoszczy, Gdańsku oraz w Łodzi mogą zapłacić za bilet BLIKIEM zbliżeniowym. Taka opcja jest dostępna w kasownikach działających w ramach Open Payment System oraz w tradycyjnych biletomatach. W Warszawie, dzięki rozwiązaniu Mennicy Polskiej, płatność BLIKIEM zrealizujemy w automatach stacjonarnych oraz mobilnych, zainstalowanych w autobusach i tramwajach. We wszystkich wskazanych lokalizacjach rozpoczęto również akceptację transakcji kartami Diners/Discovery.

Nowa forma płatności za bilet komunikacji miejskiej

Wdrożenie Mennicy Polskiej umożliwi pasażerom transportu publicznego zakup biletu z wykorzystaniem BLIKA zbliżeniowego. Dotyczy to Wrocławia, Bydgoszczy, Gdańska i Łodzi. W tych lokalizacjach opcja będzie dostępna w kasownikach mobilnych, działających w ramach Open Payment System (OPS), jak również w tradycyjnych biletomatach. Kolejne wdrożenia usługi w ramach OPS są zaplanowane w najbliższym czasie we Włocławku i Jaworznie.

W przypadku Warszawy płatności z wykorzystaniem nowej formy regulacji należności za przejazd będą dostępne w automatach mobilnych, zainstalowanych w autobusach i tramwajach, jak również w automatach stacjonarnych.

Intuicyjna obsługa i wygoda dla pasażera

W celu zakupu biletu z użyciem BLIKA zbliżeniowego wystarczy aktywować taką opcję w aplikacji bankowej. Telefon, z którego korzystamy, powinien być także wyposażony w technologię NFC lub HCE. To obecnie standard w nowoczesnych aparatach dostępnych na rynku. 

– Regulacja należności za przejazd z wykorzystaniem BLIKA, realizowana w urządzeniach Mennicy Polskiej, jest tak samo prosta, jak użycie karty zbliżeniowej. Po wybraniu biletu i przejściu do płatności, przykładamy odblokowany telefon do czytnika w automacie mobilnym bądź stacjonarnym. Transakcja zostanie automatycznie zatwierdzona, bez konieczności logowania się do aplikacji bankowej czy wpisywania jednorazowego kodu, jak ma to miejsce w przypadku z tradycyjnego BLIKA. Warunkiem bezpieczeństwa takiej płatności, jak każdej innej realizowanej telefonem zbliżeniowo, jest konieczność podania hasła lub kodu w celu odblokowania smartfona, bądź zastosowanie ochrony z użyciem rozwiązań biometrycznych, takich jak odcisk palca czy identyfikacja twarzy – wyjaśnia Adrian Frąckiewicz, Dyrektor Działu Wdrożeń Projektów Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

W sytuacji, gdy na telefonie używamy jednocześnie innego systemu płatności, jak na przykład Google Pay bądź Apple Pay, wystarczy w ustawieniach zmienić domyślny sposób regulacji należności na BLIK zbliżeniowy.

Udogodnienia dla posiadaczy kart Diners/Discovery

Możliwość opłacenia przejazdu środkami komunikacji miejskiej z użyciem BLIKA zbliżeniowego to nie jedyne z nowych wdrożeń Mennicy Polskiej. Od maja, oprócz dotychczas akceptowanych kart Visa oraz Mastercard, transakcji zakupu biletu będą mogli dokonać także posiadacze kart Diners/Discovery. Rozwiązanie ma wspierać pasażerów lokalnie, jak również zagranicznych turystów.