Mennica Polska połączy światłowodem Bliski Wschód z Europą

19 maja 2022

Grupa Kapitałowa Mennicy Polskiej, za pośrednictwem spółki zależnej, wchodzi w nowy perspektywiczny obszar działalności. 18 maja br. została podpisana umowa z firmą Alcatel Submarine Networks, częścią koncernu Nokia, której przedmiotem jest budowa podmorskiego światłowodu. To część planowanego systemu łączącego Europę z Bliskim Wchodem. Wartość umowy to 91,5 mln USD. Kolejne kontrakty będą podpisywane wkrótce, a szacowany koszt całego projektu to 190 mln USD. Gotowość systemu planowana jest na połowę 2024 roku.

Nowy segment działalności Mennicy Polskiej

Rosnący globalnie popyt na przepustowość i szybkość przesyłu danych, przy jednoczesnej potrzebie zapewnienia jego bezpieczeństwa wymaga ciągłego rozwoju infrastruktury światłowodowej. Mennica Polska zbuduje takie połączenie pomiędzy Mediolanem i Bliskim Wschodem. To kompleksowy biznes, w którym Spółka zajmie się budową oraz późniejszym utrzymaniem systemu. 18 maja br. została podpisana umowa z firmą Alcatel, należącą do koncernu Nokia, której przedmiotem jest budowa pierwszego z trzech odcinków. Decyzja Zarządu Mennicy Polskiej o wejściu w nowy segment działalności została poprzedzona kompleksowymi analizami rynkowymi, jak również nawiązaniem strategicznych partnerstw.

– Mennica Polska to dojrzała organizacja, która wchodzi w kolejny etap specjalizacji. Wybrany obszar ekspansji jest nam bliski, chociażby ze względu na zaangażowanie w przeszłości w działalność Netii. Biorąc pod uwagę kierunki geograficzne, w których będziemy rozwijać nasz biznes, zaangażowaliśmy się również we współpracę z międzynarodowymi ekspertami. Stoi za nimi ponad 30 lat doświadczenia w takich projektach, jak na przykład budowa transatlantyckiego światłowodu czy połączenia obejmującego 18 krajów między Wielką Brytanią i Japonią. Mamy stabilną sytuację, chcemy więc się rozwijać i inwestować w nowe technologie – mówi Katarzyna Budnicka, p.o. Prezesa ZarząduNasza historia pokazuje, że wybór nieoczywistych kierunków rozwoju procentuje. Teraz chcemy zbudować nowy segment działalności, telekomunikacyjny, który w dłuższej perspektywie ma za zadnie przynieść wymierne korzyści dla Grupy. Ostatnie dwa lata dobitnie potwierdziły, że przemyślana strategia dywersyfikacji biznesu, to w praktyce konkretny zysk dla naszych akcjonariuszy i droga do tworzenia rynkowego benchmarku – dodaje.

Szerokie perspektywy rozwoju

W sytuacji przeciążenia globalnej sieci komputerowej oraz wielu geopolitycznych wyzwań z każdym rokiem wzrasta potrzeba zapewnienia szybkiego i bezpiecznego transferu danych. Podmioty, które są w stanie zapewnić alternatywne rozwiązania, wobec obecnie istniejących, zyskują bardzo szerokie perspektywy rozwoju. Nadrzędną kwestią w tym kontekście jest umiejętność zagwarantowania odbiorcom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i ograniczania ryzyk związanych z potencjalnymi awariami.

– Dziś każdy kilometr światłowodu jest na wagę złota. My idziemy o krok dalej. Stworzymy optymalną trasę, która połączy Mediolan z Bliskim Wchodem. Będzie to najbezpieczniejsze i najszybsze połączenie, jakie do tej pory powstało w tej części globu. To nie jest biznes dla każdego – potrzebny jest kapitał, zasoby ludzkie oraz odpowiednie partnerstwa. My to mamy i chcemy to wykorzystać do rozwoju w zupełnie nowym obszarze działalności. Rynek przesyłu danych między Europą a Bliskim Wchodem rośnie o około 30 proc. rok do roku, w związku czym podaż musi nadążyć za popytem. Dziś głównymi kreatorami tego rynku są globalni giganci jak Meta, Google czy Amazon i każdy z nich może być naszym potencjalnym klientem – wyjaśnia Artur Jastrząb, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Finansowych w Mennicy Polskiej.

Solidny filar biznesowy Mennicy Polskiej

Analiza perspektyw długofalowego rozwoju branży, przy uwzględnieniu obecnie posiadanego przez Mennicę Polską know-how oraz ekspertyzy współpracujących z nią podmiotów, pozwoli zbudować w ramach Grupy Kapitałowej kolejny solidny filar biznesowy.

Projekt będzie realizowany ze środków własnych, z udziałem funduszy zewnętrznych oraz wsparciem pozyskanym od inwestorów. W związku z realizacją projektu zarząd spółki nie ma obecnie podstaw, aby zmieniać dotychczasową politykę dywidendową.

 

*****

Mennica Polska S.A., jest uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Jako jedna z nielicznych wykonuje monety kolekcjonerskie w praktycznie każdej technologii, jaka pojawia się na rynku. Ta przewaga konkurencyjna, w połączeniu z najwyższymi kompetencjami projektantów monet, pozwala na systematyczne zdobywanie nagród na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach.
Mennica Polska jest również jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej w kraju.
Od kilku lat coraz prężniej angażuje się również w inwestycje w segmencie nieruchomości. Najważniejsze to: projekt deweloperski „Mennica Residence” – u zbiegu ulic Żelaznej i Grzybowskiej, nowoczesny kompleks biurowy „Mennica Legacy Tower” zlokalizowany u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej. Do spółki należy również 27 ha na Żeraniu (Warszawa), gdzie powstaje m.in. inwestycja „Bulwary Praskie”, oraz działka przy ul. Annopol w Warszawie.