Mennica Polska wspiera WOŚP

9 stycznia 2018

To już 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego Partnerem jest Mennica Polska. W tym roku Fundacja zbiera środki na dofinansowanie podstawowych oddziałów neonatologicznych pod hasłem „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

Tradycyjnie Mennica Polska wybije Złote Serduszka przeznaczone na licytację, zorganizuje własny sztab wolontariuszy oraz  stoisko, na którym dostępne będą okolicznościowe żetony oraz pamiątkowe kubki.

Mennica Polska zaprasza całe rodziny w niedzielę, 14 stycznia, na pl. Defilad, gdzie będzie można zobaczyć na żywo proces wybijania unikatowych miedzianych żetonów. Będzie to prawdziwa gratka nie tylko dla najmłodszych, ale i niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników numizmatyki. Prócz możliwości nabycia wybijanych na pieńku żetonów, w dystrybucji znajdą się również mosiężne egzemplarze tłoczone maszynowo na prasach monetarnych Mennicy. Na naszym stoisku odbędzie się również charytatywna sprzedaż kubków. Cały dochód z wyżej wspomnianych działań przekazany zostanie na WOŚP.

Historia zaangażowania Mennicy w WOŚP sięga samego początku istnienia Fundacji. Tak samo długą tradycję mają wybijane pamiątkowe Złote Serduszka, których licytacja jest jednym z najbardziej wyczekiwanych i ekscytujących elementów Finału.

Początek Złotego Serduszka jest niezwykle ciekawy. Pomysł wykonania tych pamiątkowych wyrobów był efektem dużej liczy jubilerskich darów, które zostały przekazane Orkiestrze podczas jej pierwszej edycji. Od tego czasu Mennica wybija Złote Serduszka o masie ok. 4,5 grama. Każde z nich jest numerowane i posiada napis-grawer, informujący, z której edycji pochodzą.

Ciekawostki:

  • w ciągu dwudziestu pięciu edycji wylicytowano pond 9 tys. sztuk Złotych Serduszek;
  • rekordowa kwota padła w  XVIII finale, kiedy osiągnięto wysokość 1 110 000 zł za jedno Serduszko;
  • w ramach zeszłorocznej jubileuszowej edycji WOŚP Mennica Polska zebrała do puszek rekordową kwotę ponad 32 tys. zł, a wybite Złote Serduszka przyczyniły się do zgromadzenia 725 333 zł na rzecz WOŚP.