Cztery nagrody dla Mennicy Polskiej na konferencji MDC 2018 w Seulu

26 kwietnia 2018

Podczas odbywającej się w dniach 22-26 kwietnia w Seulu 30. Konferencji Dyrektorów Mennic „Mint Directors Conference” 2018 Mennica Polska S.A. otrzymała, aż cztery nagrody w&nbs;tym w najbardziej prestiżowych kategoriach konkursu. To wysokiej rangi dokonanie stanowi ogromne wyróżnienie i potwierdza pozycję lidera Mennicy Polskiej na arenie międzynarodowej. Doceniona została nie tylko technologiczna innowacyjność produktów, jak również ich wysoka wartość artystyczna.

- Cztery nagrody w ramach jednej konferencji branżowej jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii Mennicy. Trzy z nich to pierwsze miejsca w kategoriach najbardziej zaawansowanych technologicznie monet na świecie – powiedział Grzegorz Zambrzycki, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej S.A. - Zakładając, że nie ma bardziej obiektywnej możliwości porównania jakości monet produkowanych przez poszczególne mennice, w tej sytuacji powiedzieć, że jesteśmy jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, to przesadna skromność. Jasnym stał się fakt, że nie mamy na świecie sobie równych pod względem zaawansowania technologicznego w zakresie produkcji monetarnej – dodał.

Pierwsza nagroda w kategorii monet złotych została przyznana monecie „Waza Dynastii Quing”. Jest to pionierski wyrób menniczy, wykorzystujący porcelanę jako materiał do wykonania miniaturowego zdobienia, które dodatkowo urozmaicone jest drukiem UV. Niezwykły akcent dekoracyjny, precyzja wykonania i niecodzienny projekt przyczyniły się do przyznania tego wyróżnienia.

Najwyższy stopień na podium w kategorii monet srebrnych otrzymała srebrna moneta „Ares” tłoczona przy wykorzystaniu techniki medalierskiej o ultra wysokim reliefie. Wyrób menniczy w nieoczywisty sposób łączy wykończenie antique finish oraz selektywne złocenie, z którego wykonane są szabla i tarcza mitycznego Aresa. Wojownik ukazany jest w pełnej dynamizmu scenie z pola walki. Ważąca 62,2g moneta została wyemitowana w nakładzie jedynie 500 sztuk, co czyni ją pożądanym wyrobem kolekcjonerskim.


Kolejną monetą, która zdobyła najwyższą nagrodę, tym razem w kategorii monet pozostałych, był „Car kolokol”. Jest to moneta przestrzenna o unikalnym kształcie dzwonu. Niespotykana forma stanowi odwzorowanie jednego z najcenniejszych zabytków Moskiewskiego Kremla i przedstawia wizerunki carycy Anny i cara Aleksego Romanowa, postaci Matki Boskiej, Chrystusa, Jana Chrzciciela, Świętej Anny i Świętego Piotra.

 - Bogactwo i dokładność zdobień oraz niezwykle zaawansowana technika 3D wykonania tej monety przyczyniły się do pokonania konkurencji w tej kategorii. Warto podkreślić, że jest to pierwsza na świecie moneta 3D o innowacyjnym kształcie dzwonu – podsumował Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Pionu Produkcyjno-Operacyjnego Mennicy Polskiej S.A.

Mennica Polska triumfowała w trzech z czterech kategorii monet zaawansowanych technologicznie. Dodatkową kategorią, w której produkt Mennicy zdobył uznanie było opakowanie, które zachęca do kolekcjonerstwa. Trzecią nagrodę otrzymało pudełko w kształcie krzyża o oryginalnej formie i funkcjonalności dołączane  do zestawu numizmatów w serii „Droga Krzyżowa”. Opakowanie można zawiesić na ścianie, co pozwala na efektowną ekspozycję zgromadzonej kolekcji.

Niezwykłe dokonania Mennicy Polskiej nie pierwszy raz zostały docenione w ramach prestiżowych wydarzeń branży menniczej. Podczas poprzednich edycji konferencji MDC decyzją ekspertów Mennic z całego świata już dwukrotnie nagrody za najbardziej zaawansowane monety przyznano Mennicy Polskiej. W 2016 roku w Bangkoku wyróżniono tym tytułem pierwszą sferyczną monetę 3D „Siedem Nowych Cudów Świata”. Dwa lata wcześniej w 2014 roku w Meksyku, nagrody w tej kategorii otrzymały pierwsza moneta 3D w kształcie walca „Fortuna Redux”- cylindryczna moneta ze złoceniem selektywnym oraz efektami laserowymi oraz „Moneta białoruska” o nominale 20 Rubli z serii „Rok chiński” – rok konia. Dodatkowo w ubiegłorocznej edycji konferencji COINS Constallation w Moskwie Nagrodą Publiczności uhonorowana została wspomniana moneta „Waza dynastii Quing”. Podczas tego samego wydarzenia wyroby Mennicy zdobyła jeszcze dwa wyróżnienia; w kategorii Moneta roku oraz Moneta podarunkowa. Wartym wspomnienia osiągnięciem ostatnich lat było także zdobycie drugiego miejsca w kategorii Unikalna koncepcja przez monetę „Partytura Chopina” w ramach konferencji Coin Constellation w roku 2016.


Dodatkowe informacje: 

Karolina Mystek


  tel.: +48 604 262 362