Mennica Polska dziękuje za Rekord Polski!

4 października 2021

24 godziny, 867 osób i dużo chęci, by nieść pomoc – to przepis na nowy Rekord Polski i aktywną promocję krwiodawstwa. Mieszkańcy ośmiu miast województwa mazowieckiego 30 września stanęli na wysokości zadania i oddali łącznie aż 327,391 litrów krwi. To blisko 100 litrów więcej niż wynosił dotychczasowy rekord!


Dziękujemy za wsparcie ważnej idei

W ramach bicia Rekordu Polski, który miał miejsce 30 września, krew można było oddać w ośmiu miastach w województwie mazowieckim. Do 12 punktów pobrań zgłosiło się aż 867 osób, czyli o blisko 350 więcej niż podczas poprzedniej akcji. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu zebrano blisko 100 litrów więcej krwi niż wynosił dotychczasowy rekord, należący do Województwa Wielkopolskiego. Wówczas 521 osób oddało 229,179 litrów.
 

Liczy się suma wielu drobnych gestów

Organizatorem akcji bicia rekordu w ilości oddawanej krwi było Stowarzyszenie Dać siebie innym. Od kilku lat aktywnie wspiera je Mennica Polska. W sierpniu, już po raz trzeci z rzędu, m.in. ufundowała medale dla uczestników charytatywnej akcji „Wybiegaj Krew i Szpik”. Warto w tym miejscu podkreślić, że tylko w ramach tej inicjatywy oddano do tej pory ponad 1,1 tys. litrów krwi. Potrzeb jest jednak znacznie więcej.

Według Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT) tylko 1,5 proc. dorosłych w naszym kraju regularnie oddaje krew. Z tego powodu tak ważne jest, aby promować ideę dzielenia się tym, co mamy najlepsze i zachęcać do tego innych. Krwi nie można kupić – to najcenniejszy dar.