Monety Mennicy Polskiej zachowane w Kapsule Czasu na Wawelu

9 listopada 2018

100 listów na 100-lecie niepodległości. W tak niecodzienny sposób Zamek Królewski na Wawelu postanowił uczcić wypadającą w tym roku okrągłą rocznicę. Listy do przyszłości napisane przez dzieci z polskich szkół umieszczono w specjalnej Kapsule Czasu, którą zachowano na Wawelu. Do skrzyni, wraz z listami, dołączono również charakterystyczne dla naszych czasów przedmioty – w tym wybite przez Mennicę Polską monety, które aktualnie znajdują się w obiegu.

Do niezwykłej akcji zaproszono dzieci z blisko 300 szkół, których zadaniem było napisanie listu do przyszłości. Z nadesłanych propozycji wyłoniono 100, które następnie umieszczono w specjalnie zaprojektowanej na tę okazję kapsule. Znalazły się tam również gazety, a także aktualny komplet monet obiegowych, wybitych przez Mennicę Polską. Otwarcie skrzyni ma nastąpić za kolejne sto lat. 

 

Kapsuła została zakopana na głębokości ponad 120 cm, podczas oficjalnej uroczystości na Wawelu. Informacja o Kapsule Czasu zapisana zostanie w oficjalnych archiwach Wawelu wraz z prośbą o jej otwarcie za kolejne sto lat tj. w 2118 roku.