Nowy rekord Mennicy Polskiej – pierwsza na świecie 10-kilogramowa moneta z wizerunkiem Jana Pawła II (aktualności)

31 marca 2015

Na konferencji prasowej 30 marca br., Mennica Polska zaprezentowała wyjątkową srebrną monetę okolicznościową „PRO MEMORIA”, upamiętniającą 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Jej masa wynosi 10 kilogramów, a wybita została w nakładzie jedynie 10 egzemplarzy. Jest to jak dotąd największa i najbardziej unikatowa na świecie moneta z wizerunkiem Papieża Polaka.

Mennica Polska po raz kolejny wyemitowała monety z wizerunkiem Jana Pawła II. Po 4-kilogramowym unikalnym egzemplarzu, upamiętniającym Kanonizację Ojca Świętego, przyszedł czas na uroczyste uczczenie 10. rocznicy Jego śmierci. „PRO MEMORIA” (nominał 1500 dolarów nowozelandzkich), na której  przedstawiono Karola Wojtyłę, została wyemitowana by upamiętnić Jana Pawła II. Ta ważąca 10 kilogramów moneta, o średnicy 210 mm, została wyprodukowana ze srebra najczystszej próby (999,9). Zarówno masa jak i liczba wyprodukowanych sztuk nawiązują do rocznicy śmierci Papieża.

Monetę wytłoczono za pomocą 4 uderzeń prasy monetarnej, przy nacisku dochodzącym do 2500 ton. Najlepsi mincerze zadbali o jej wyjątkowe wykończenie, dodając m.in. gładko polerowane obrzeże. O innowacyjności świadczy również idealnie wypolerowane (lustrzane) tło, niezwykle trudne do osiągnięcia przy takiej masie i średnicy. Pogodny wizerunek Papieża Polaka, prezentowany na rewersie monety, utrzymany został w stylu tradycyjnej ikonografii, przedstawiającej profil Świętego i nimbu. Awers zawiera dziesięć stylizowanych gołębi nawiązujących do rocznicy śmierci Papieża. „PRO MEMORIA”, pakowana w specjalną, zakręcaną kapsułę z dystansowaną wkładką, umieszczona jest w eleganckim czarnym etui zewnętrznym. Jej emisję zaplanowano na 2 kwietnia 2015 r., a więc dokładnie 10 lat po śmierci Jana Pawła II.

W czasie konferencji zaprezentowano także inne monety m.in.  miniaturową wersję „PRO MEMORII” o masie 1 uncji (nakład 500 sztuk, o nominale 2 dolarów nowozelandzkich). Z uwagi na istotność tego wydarzenia, wyemitowano także 1-kilogramową monetę z czystego złota „Święty Jan Paweł II – 10. rocznica śmierci” (5 sztuk o nominale 6000 dolarów nowozelandzkich) oraz innowacyjną technologicznie, platerowaną złotem srebrną monetę w kształcie krzyża „Święty Jan Paweł II” (115 sztuk o nominale 25 dolarów nowozelandzkich).

Srebrne monety będzie można zobaczyć i kupić w stacjonarnych sklepach firmowych Mennicy Polskiej: w warszawskiej Arkadii, w Starym Browarze w Poznaniu i na Wawelu, a także w internetowym i stacjonarnym sklepie Skarbca Mennicy Polskiej. Złotą monetę można zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego i stacjonarnego Skarbca Mennicy Polskiej.

Wszystkie monety posiadają certyfikat potwierdzający ich autentyczność.