Mennica Polska z kolejnym zleceniem od Centralnego Banku Dominikany

25 kwietnia 2022

Centralny Bank Dominikany ponownie powierzył Mennicy Polskiej produkcję monet obiegowych. Łączna wartość kontraktu to ponad 12 milionów euro. W zakładzie na warszawskim Annopolu powstanie aż 110 milionów monet o różnych nominałach. Kolejny wygrany przetarg to potwierdzenie mocnej pozycji Mennicy Polskiej na rynkach zagranicznych.

Sprawdzona jakość

Zgodnie z umową, jeszcze w bieżącym roku na Dominikanę zostanie dostarczonych 25 milionów sztuk monet obiegowych, a w kolejnym 85 milionów. Na zlecenie tamtejszego banku centralnego Mennica Polska wyprodukuje egzemplarze o nominałach 5, 10 i 25 pesos. Całkowita wartość zamówienia, opiewającego na kwotę ponad 12 milionów euro, uwzględnia koszty produkcji, w tym materiałów i narzędzi, jak również koszty opakowania, przewozu oraz transportu.

Pierwsze zamówienie dla Centralnego Banku Dominikany zostało zrealizowane w 2009 roku i dotyczyło 55 milionów monet o nominałach 5 i 10 pesos. Zbudowane wówczas zaufanie zaowocowało wieloma intratnymi zleceniami, realizowanymi w późniejszych latach. W ubiegłym roku wygraną zakończył się kolejny przetarg na Dominikanie, zgodnie z warunkami którego w 2022 roku dostarczonych zostanie 20 milionów monet obiegowych (poza umową podpisaną w bieżącym roku).
 

Mennica w elitarnym gronie

W 2021 roku produkowane przez Mennicę Polską monety powszechnego obiegu trafiły do kilku banków centralnych, głównie z Ameryki Południowej, w tym z: Dominikany, Kostaryki, Paragwaju i Kolumbii. Podpisano także umowę z Bankiem Rastra z Nepalu na produkcję 300 milionów sztuk „obiegówek”. Realizacja dostaw została zaplanowana na trzy kolejne lata.

Konsekwentnie rozwijana działalność zagraniczna to dowód zaufania ze strony banków centralnych oraz uznania dla zaawansowania technologicznego produkcji Mennicy Polskiej. Rozbudowany park maszynowy, nowoczesne rozwiązania zabezpieczające przed kopiowaniem monet oraz najwyższa jakość produkcji, pozwalają odpowiadać na potrzeby nawet najbardziej wymagających zleceniodawców. Warto jednocześnie zauważyć, że Mennica Polska znajduje się w wąskim gronie podmiotów dopuszczanych do najważniejszych postępowań przetargowych. Do uczestnictwa w nich potrzebne jest zaproszenie banku centralnego danego kraju.