21 czerwcacze 2022

Józef Piłsudski na monetach

Numizmaty przedstawiające znane osoby cieszą się sporą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno do kolekcji prywatnych, jak i na prezent czy w celach inwestycyjnych. Jednym z wielkich Polaków, których postać wielokrotnie pojawiała się na monetach, jest Józef Piłsudski. Oblicze marszałka zostało na nich wybite po raz pierwszy jeszcze za jego życia, na polskich monetach obiegowych. Na produktach kolekcjonerskich wizerunek Piłsudskiego pojawił się kilkadziesiąt lat po jego śmierci, a dokładniej: w 1988 roku. Od tego czasu został kilkukrotnie uhonorowany w numizmatyce. Poznaj najpiękniejsze monety z Piłsudskim!

Zobacz więcej
20 styczniasty 2022

Najdroższa moneta z papieżem Janem Pawłem II

Inwestycja w monety okolicznościowe, w tym kolekcjonerskie, jest jedną z najchętniej wybieranych metod lokowania finansów. Nic dziwnego, numizmaty nie tracą bowiem znacznie na wartości – nie dotyczy ich inflacja. Co więcej, im rzadszy i starszy okaz, tym więcej można zarobić na jego ewentualnej sprzedaży, szczególnie podczas specjalnych internetowych licytacji. Wyjątkowo chętnie wybierane są monety z papieżem Janem Pawłem II. Dowodem tego, jak niezwykłą mogą mieć wartość, są egzemplarze wydane przez Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Ile jest warta najdroższa moneta z papieżem?

Zobacz więcej
9 grudniagru 2021

Moneta kwadratowa – dawne, unikalne monety

Kwadratowe monety są dość rzadko spotykane, ale na przestrzeni lat wyprodukowano ich całkiem sporo – również w Polsce. Dlaczego przybrały właśnie taki kształt? Gdzie w przeszłości je wytwarzano? Czy znajdowały się w powszechnym użytku, czy może były jedynie monetami okolicznościowymi?

Zobacz więcej
20 styczniasty 2021

Jak wyczyścić stare monety?

Początkujący miłośnicy numizmatyki często pytają, jak wyczyścić monety, tymczasem najpierw powinni zastanowić się, czy w ogóle warto to robić. Poniżej wyjaśniamy, kiedy i jak należy konserwować monety, a kiedy lepiej jest pozostawić na nich zanieczyszczenia.

Zobacz więcej
3 styczniasty 2020

Gdzie kupić monety bulionowe?

Monety bulionowe to, obok złotych sztabek, najlepszy sposób inwestowania w złoto fizyczne. Sprawdzą się również u inwestorów, którzy chcieliby zarabiać na wzrostach cen innych metali szlachetnych, zwłaszcza srebra. Pytanie zatem, gdzie kupić złoto lub srebro w postaci takich monet?

Zobacz więcej
17 grudniagru 2019

Monety kolekcjonerskie dla dzieci

Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie nie kojarzą się z dziećmi. Wbrew pozorom mogą być jednak dobrym upominkiem dla najmłodszych. W ofercie Mennicy Polskiej są liczne monety, które sprawdzą się dla dzieci.

Zobacz więcej
11 grudniagru 2019

Polskie monety przedwojenne – wartość kolekcjonerska i inwestycyjna

W przedwojennej Polsce do połowy lat 20. obowiązującą walutą była marka polska. Później, w wyniku reformy Władysława Grabskiego, wprowadzono do obiegu złotówkę. Przedwojenne polskie monety obiegowe były bite w nakładach liczących miliony sztuk. Dziś ich wartość jest przede wszystkim sentymentalna. Są jednak przedwojenne monety, których współczesne ceny wynoszą nawet kilkaset tysięcy złotych. To mi

Zobacz więcej
19 listopadalis 2019

Monety mennicze i monety z błędem menniczym

Wśród monet kolekcjonerskich dużym powodzeniem cieszą się monety mennicze, często sprzedawane na aukcjach w workach menniczych. Do najcenniejszych numizmatów zalicza się jednak tak zwane destrukty, czyli monety z błędem menniczym. Dlaczego monety z defektem są wysoko cenione? Co to znaczy „moneta mennicza”? Tych i wielu innych ciekawych informacji dowiesz się z tego artykułu!

Zobacz więcej
3 październikapaź 2019

Pomysł na prezent pod choinkę

Srebrne i złote monety to wyjątkowe, piękne i trwałe prezenty pod choinkę. Różnorodne kształty, techniki zdobnicze, stylistyka oraz tematyka monet z Mennicy Polskiej sprawiają, że w ofercie bez trudu można znaleźć upominki, które trafią w gust różnych osób.

Zobacz więcej
12 wrześniawrz 2019

Monety okolicznościowe – idealny prezent na rocznicę

Prezenty na rocznicę ślubu lub związku coraz częściej mają praktyczny charakter. Monety okolicznościowe są jednak świetnym pomysłem dla tych, którzy uważają, że z tej okazji najlepiej sprawdzi się ponadczasowa, ekskluzywna pamiątka. Mennica Polska ma w ofercie piękne, oryginalne i kunsztownie wykonane monety z metali szlachetnych, idealne jako prezent na rocznicę. Sprawdź 4 ciekawe przykłady monet o tej tematyce.

Zobacz więcej
20 sierpniasie 2019

Prezent na chrzest dla dziewczynki

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziców – warto upamiętnić je w oryginalny sposób. Szukasz niepowtarzalnego prezentu na chrzciny dla dziewczynki? W ofercie Mennicy Polskiej znajdziesz medaliki i numizmaty wykonane ze szlachetnych kruszców.

Zobacz więcej
12 sierpniasie 2019

Okolicznościowe monety dwuzłotowe – historia i ciekawostki

„Złote dwuzłotówki”, które przy odrobinie szczęścia można otrzymać, odbierając resztę w sklepie spożywczym, to nic innego jak monety okolicznościowe, które emitowane były przez Narodowy Bank Polski. Poznaj ich historię!

Zobacz więcej