Najdroższa moneta z papieżem Janem Pawłem II

20 stycznia 2022

Inwestycja w monety okolicznościowe, w tym kolekcjonerskie, jest jedną z najchętniej wybieranych metod lokowania finansów. Nic dziwnego, numizmaty nie tracą bowiem znacznie na wartości – nie dotyczy ich inflacja. Co więcej, im rzadszy i starszy okaz, tym więcej można zarobić na jego ewentualnej sprzedaży, szczególnie podczas specjalnych internetowych licytacji. Wyjątkowo chętnie wybierane są monety z papieżem Janem Pawłem II. Dowodem tego, jak niezwykłą mogą mieć wartość, są egzemplarze wydane przez Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Ile jest warta najdroższa moneta z papieżem?

Monety z Janem Pawłem II z okazji 100. rocznicy narodzin papieża

Z okazji 100. rocznicy narodzin papieża Jana Pawła II, Mennica Polska przygotowała 4 monety okolicznościowe. To kolejno:

  • Srebrna moneta z Janem Pawłem II o nominale 10 zł

Srebrna moneta o próbie 999 z wysokim reliefem, o wadze 31,10 g, przygotowana dla NBP w liczbie 12 tysięcy sztuk. Obecnie jest dostępna wyłącznie w specjalistycznych sklepach numizmatycznych. Na awersie widnieje fasada Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Na jej tle widoczny jest zegar słoneczny z napisem „CZAS UCIEKA, WIECZNOŚĆ CZEKA” znany ze ściany tejże bazyliki.

Z kolei rewers monety został uhonorowany wizerunkiem papieża Jana Pawła II z mitrą, trzymającego w dłoni pastorał. Wartość monety w sklepach numizmatycznych wynosi około 499 złotych.

Okrągła moneta ze srebra próby 999, której emitentem został NBP. Na wersie widać wizerunek Jana Pawła II stojącego tyłem z rozłożonymi rękoma. Na jego tle widnieją ukochane Tatry papieża oraz Bazylika św. Piotra, a także podpis Jana Pawła II.

Rewers wyróżnia umieszczona na środku drewniana wstawka w kształcie krucyfiksu oraz trzy dodatkowe wizerunki papieża. Moneta została przygotowana w nakładzie zaledwie 100 sztuk, które zostały już w całości wykupione. Egzemplarz waży 100 g, a jego wartość wynosi 1490 zł.

Kolejna moneta z papieżem wydana z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II została wykonana ze złota o próbie 999,9. Wyróżnia się kwadratowym kształtem z okrągłym stemplem wykonanym na lustrzanym tle. Mennica Polska wydała nakład 966 sztuk, który został już w całości wykupiony, a emitentem był NBP. Rewers monety stanowi wizerunek papieża modlącego się przy chrzcielnicy z Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Z kolei na awersie uwieczniono fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” oraz wypowiedzi papieża: „[…] urodziłem się w 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę”. Moneta waży 62,20 g, a jej wartość to 20 499 zł.

Najdroższa moneta z papieżem została wykonana ze złota o najwyższej próbie, tj. 999,9. Jej nakład wynosi zaledwie 27 sztuk i w dalszym ciągu jest gotowa do zakupu; emitentem jest Niue. Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się kształtem nawiązującym do konturów Polski na mapie. Centrum awersu tej niezwykłej monety stanowi wizerunek Jana Pawła II. W górnej lewej części otacza go różaniec zdobiony 4 diamentami, który w prawym górnym rogu kończy się fragmentem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. U dołu można dostrzec rynek w Krakowie, a przy prawej krawędzi – kwiaty róż.

Na rewersie widoczny jest ptak z rozłożonymi skrzydłami oraz napis TOTUS TUUS. W dolnym lewym rogu figuruje wizerunek królowej Elżbiety II jako królowej Nowej Zelandii. To najdroższa moneta z papieżem, jej wartość sięga aż 40 tysięcy złotych, a waży 100 g.


Inne dostępne monety z Janem Pawłem II

Na stronie Mennicy Polskiej dostępnych jest wiele monet z papieżem Janem Pawłem II, w które można zainwestować swoje finanse. Ceny są naprawdę różne, srebrne numizmaty sięgają nawet zaledwie 162 zł. Mennica oferuje aktualnie egzemplarze z takich serii, jak Sławni Polacy czy Apostoł Miłości i Pokoju. Dostępne są również niepowiązane z nimi monety z papieżem, między innymi:


Możliwy jest zakup numizmatów wykonanych wyłącznie ze srebra próby 999, jak i tych z dodatkiem złota. Warto pamiętać, że monety mają ograniczone nakłady. W przypadku chęci zakupu produktu kolekcjonerskiego należy zatem nie czekać zbyt długo.


Jak sprzedać monety kolekcjonerskie?

Osoby, które chcą inwestować w numizmaty, mogą mieć w tym dwa cele: kolekcjonerski lub dotyczący zysku. W tym drugim przypadku warto dać sobie trochę czasu od momentu zakupu. Wartość monet na ogół rośnie wraz z okresem braku ich dostępności. Gdy zatem zostanie wyprzedany cały nakład i minie kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, te mogą stać się dużo bardziej pożądane przez kolekcjonerów. A to oczywiście oznacza większy zarobek na skutek sprzedaży kolekcji lub pojedynczego numizmatu.