„Wybiegaj Krew i Szpik” po raz trzeci z udziałem Mennicy Polskiej

30 sierpnia 2021

29 sierpnia na stadionie PGE Narodowy odbył się trzeci charytatywny bieg, którego celem jest promocja krwiodawstwa w Polsce. Tę ważną inicjatywę od samego początku wspiera Mennica Polska. Dotychczas ufundowaliśmy łącznie 950 pamiątkowych medali, które trafiły do uczestników akcji „Wybiegaj Krew i Szpik”.

Medal dla każdego biegacza

W ostatnią niedzielę każdy uczestnik imprezy „Wybiegaj Krew i Szpik” otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez Mennicę Polską. Minimalny dystans biegu wynosił 1 km, a maksymalny 5 km – to w praktyce od 1 do 5 okrążeń po koronie PGE Narodowego. Nie liczył się przy tym czas. Najważniejsze były chęć aktywnego wsparcia inicjatywy oraz dużo dobrej energii.  

Pomaganie integruje ludzi

Nadrzędnym celem akcji „Wybiegaj Krew i Szpik” jest propagowanie dobrowolnego oddawania krwi oraz rejestracji w bazie dawców szpiku. Potrzeby w tym zakresie są ogromne. Tym bardziej cieszy fakt, że w ramach dwóch poprzednich edycji oddano łącznie 670 litrów krwi, a w bazie dawców szpiku zarejestrowało się blisko 290 osób. 

Charytatywny bieg z ważną misją

Według Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT) tylko 1,5 proc. dorosłego społeczeństwa regularnie oddaje krew. Tymczasem, mając na uwadze starzenie się społeczeństwa i rozwój medycyny (m.in. w zakresie transplantologii, onkologii, hematologii czy chirurgii sercowo-naczyniowej), zapotrzebowanie na przetoczenia składników krwi systematycznie rośnie.  

Co więcej, jak wskazuje DKMS, co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Niestety, wśród osób zakwalifikowanych do przeszczepu tylko 25 proc. ma szansę znaleźć pomoc w kręgu najbliższej rodziny. Z tego też powodu tak ważne jest organizowanie akcji, które budują świadomość w zakresie problemu oraz zachęcają do oddawania krwi i rejestracji w bazie dawców szpiku.

W 2019 roku bieg został uznany podczas Gali Mistrzów Sportu Warszawy za Najlepszą Sportową Imprezę Roku.