Złote monety Mennicy Polskiej wręczone laureatom Konkursu Chopinowskiego

22 października 2021

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to ważne wydarzenie w kalendarzu miłośników i znawców muzyki klasycznej. W uznaniu talentu, pasji i zaangażowania Mennica Polska ufundowała dla wszystkich laureatów 1-uncjowe złote monety z wizerunkiem wybitnego kompozytora.

Tegoroczna edycja to już 18 odsłona tego prestiżowego wydarzenia. Tym razem jury przyznało wyjątkowo osiem a nie sześć nagród. Poza konkursem głównym, wszyscy laureaci otrzymali również 1-uncjowe złote monety z wizerunkiem Fryderyka Chopina. Zostały one przekazane na ręce pianistów 22 października w trakcie uroczystej gali.

– Talent i pasja naszych laureatów nie tylko poruszają serca, ale również docierają do wszystkich zakamarków naszej duszy – powiedziała podczas wydarzenia Katarzyna Budnicka, Członek Zarządu Mennicy PolskiejMam dziś przyjemność wręczyć wszystkim laureatom wybite przez nas szczerozłote monety z wizerunkiem Chopina – piękne i niezwykle artystyczne. Mam nadzieję, że zabierając je do domu i patrząc na nie w przyszłości będą z uśmiechem wspominali nasz kraj oraz to wydarzenie – dodała.

Decyzją jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina:

  • I nagrodę otrzymał Bruce Liu (Kanada)
  • II nagrodę otrzymali ex-aequo Aleksander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia)
  • III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
  • IV nagrodę otrzymali ex-aequo Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska)
  • V nagrodę otrzymała Leonora Armellini (Włochy)
  • VI nagrodę otrzymał JJ Jun Li Bui (Kanada)

Mennica Polska serdecznie gratuluje wszystkim laureatom!

źródło: materiał pochodzi z oficjalnego kanału YouTube Chopin Institute