100 lat polskiego złotego!

27 lutego 2019

Nasz narodowy środek płatniczy ma już sto lat. Z tej okazji powstała specjalna seria znanych wszystkim monet, do której wybicia wykorzystano dwa szlachetne kruszce - złoto i srebro. Producentem tej wyjątkowej serii jest Mennica Polska, która stworzyła kolekcję na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Już dziś do sprzedaży trafiły niecodzienne wersje monet całego ciągu monetarnego. Monety o standardowych nominałach 1-50 groszy oraz 1-5 złotych pojawią się w odsłonie złotej (Au 900/1000) oraz srebrnej (Ag 925/1000). Na awersie każdej z nich znajduje się dodatkowo oznaczenie próby zastosowanego kruszcu. Do produkcji każdej monety użyto techniki stempla lustrzanego.

 - To wyjątkowa okazja, aby uczcić polskie złotówki. Cieszymy się, że jako Mennica Polska będziemy mieli wkład w ten jubileusz. Unikatową serię, oprócz zastosowanego do produkcji metalu, od zwyczajnych miedziaków odróżniać będą również detale na obramowaniu oraz większa masa. Standardowa pięciozłotówka waży 6,54 g, jej srebrny odpowiednik jest od niej cięższy prawie o połowę, a złota wersja ma masę aż 15,82 g mówi Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Produkcyjno-Operacyjny, Mennica Polska S.A.

O kolekcjonerskiej wartości monet decyduje nie tylko drogocenny kruszec, ale również limitowany nakład w jakim zostały wyemitowane. Na rynku znajdzie się zaledwie 500 zestawów złotych i 5 tys. srebrnych.

Dziewięcioelementowe zestawy sprzedawane są w eleganckich drewnianych etui które pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale przede wszystkim ozdobną oraz prezentacyjną. W każdym pudełku znajduje się certyfikat potwierdzający autentyczność monet. Monety są dostępne w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl

 

Dodatkowe informacje: 
Karolina Mystek


  tel.: +48 604 262 362