100 medali z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego

2 marca 2021

Mennica Polska wybiła 100 wyjątkowych medali z okazji setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Na awersie widnieje legendarny trener i selekcjoner, uwieczniony na podstawie zdjęcia z czasów największych triumfów „Orłów”. Na rewersie znalazły się zaś nawiązania do pamiętnych międzynarodowych sukcesów Reprezentacji Polski z Monachium, Niemiec i Montrealu.

Swoją charyzmą oraz osiągnięciami Kazimierz Górski na trwałe zapisał się nie tylko na kartach historii, ale i w sercach Polaków. Z okazji setnej rocznicy urodzin tego wybitnego trenera i selekcjonera piłkarskiej reprezentacji, która przypada na 2 marca, Mennica Polska przygotowała limitowaną edycję 100 wyjątkowych medali.

 

 

Trener wszechczasów w niecodziennej oprawie

Medale, wybite w jedynej w Polsce i jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie powstały z inicjatywy Fundacji Kazimierza Górskiego. Każdy ze 100 egzemplarzy o średnicy 70 mm został wykonany z oksydowanego srebra.

Na awersie medalu został zaprezentowany wizerunek Kazimierza Górskiego z czasów, kiedy był trenerem polskiej reprezentacji. Obok podobizny umieszczono rok urodzin (1921) oraz rok ich setnej rocznicy (2021).

Na rewersie zostały zaprezentowane natomiast wizerunki trzech medali, które Reprezentacja Polski zdobyła na Igrzyskach Olimpijskich (I miejsce w Monachium w 1972 roku i II miejsce w Montrealu w 1976 roku) oraz podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku, kiedy „Orły Górskiego” zajęły trzecie miejsce na podium. Co ciekawe, projekt rewersu został przygotowany na podstawie oryginalnych egzemplarzy, których posiadaczem jest Pan Lesław Ćmikiewicz – jeden ze „skrzydlatych architektów” sukcesów polskiej reprezentacji w latach 70.

Niezapomniane cytaty Kazimierza Górskiego

Nazywany „papieżem polskiej piłki” Kazimierz Górski pozostaje do dziś nie tylko niekwestionowanym autorytetem, ale i autorem pamiętnych cytatów – takich, które przetrwały przez pokolenia. Wystarczy przypomnieć chociażby „dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe” czy „jak się szczęście zaczyna powtarzać, to już to nie jest szczęście”.

Świętowaniu 100. rocznicy urodzin towarzyszy wiele inicjatyw, które oddają Kazimierzowi Górskiemu należny szacunek. Informacje o nich są publikowane na stronie fundacji jego imienia. Znajdziemy tam m.in. wzmiankę, że w kwietniu, podczas uroczystej gali z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz „Orłów Górskiego”, zostanie zarejestrowane specjalne widowisko. Jego emisja została zaplanowana przez TVP na „majówkę”.