"Baletnica” Zdzisława Beksińskiego uhonorowana na monetach Mennicy Polskiej

27 czerwca 2024

Mennica Polska po raz kolejny utrwaliła na swoich monetach pracę wybitnego polskiego artysty - Zdzisława Beksińskiego. “Baletnica” to już druga z pięciu monet pierwszej serii, upamiętniających wybitne dzieła artysty w czystym srebrze. Nakład 700 egzemplarzy kolekcjonerskiej monety wyprzedał się w niecałe 28 godzin. Mennica Polska jako jedyna na świecie, ma wyłączność na wybijanie monet z reprodukcjami prac Zdzisława Beksińskiego, w ścisłej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Srebrne monety z dziełami malarskimi, znanymi i podziwianymi w Polsce i na świecie, stanowią wyjątkowy hołd dla niezwykłego artysty i jego twórczości. Docelowo zaplanowane są trzy serie monet, w każdej po pięć tematów.

Wyjątkowa seria, upamiętniająca ponadczasowe dzieła Beksińskiego

Ekskluzywna, limitowana seria monet kolekcjonerskich Mennicy Polskiej to hołd dla dorobku artystycznego Zdzisława Beksińskiego. W lutym br. premierę miała “Postać”, pierwsza pozycja z pierwszej serii monet, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i sprzedażą wszystkich wybitych 700 sztuk. Moneta “Baletnica”, jako reprodukcja kolejnego z największych dzieł artysty, trafiła do sprzedaży 25 czerwca. Wysokie zainteresowanie serią z pracami Beksińskiego znalazło odzwierciedlenie w wyprzedaniu całego nakładu monety w zaledwie 28 godzin od premiery.

“Baletnica” powstała w 1969 r. i pochodzi z kluczowego okresu aktywności twórczej Zdzisława Beksińskiego. Moneta, będąca reprodukcją dzieła, przenosi w świat surrealizmu artysty, jego niezrównanej wyobraźni malarskiej, ekspresji i unikatowej techniki. To połączenie tajemnicy i wysokiego warsztatu twórcy z nowoczesną technologią i najwyższą jakością produkcji Mennicy Polskiej. By wiernie odzwierciedlić najdrobniejsze detale prac malarza prezentowanych w niespotykany dotąd sposób, Mennica Polska, zastosowała druk cyfrowy i mikrodruk.

 - Opracowanie limitowanej kolekcji monet, będących reprodukcją dzieł wybitnego Zdzisława Beksińskiego, to dla naszego Zespołu niesamowita przygoda oraz odpowiedzialność. Odwzorowanie w srebrze prac jednego z największych polskich artystów XX wieku wymagało od nas użycia zaawansowanych technologii i wykorzystania wieloletniego know-how w realizacji niestandardowych projektów menniczych. Dzięki bliskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku stworzyliśmy małe, srebrne dzieło, będące kolekcjonerską reprodukcją wielkiego dzieła Beksińskiego - “Baletnicy”. Jesteśmy dumni, że jako jedyni na świecie mamy zaszczyt produkować monety z reprodukcjami prac twórcy, co pokazuje, że nie ma dla nas projektów niemożliwych do zrealizowania - powiedziała Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej.

         

Współpraca w hołdzie dla światowej klasy artysty

Zdzisław Beksiński (1929-2005) był jednym z najbardziej niezwykłych polskich artystów. Choć zasłynął przede wszystkim z abstrakcyjnych, mrocznych i pobudzających wyobraźnię obrazów, był również fotografikiem, architektem, rzeźbiarzem oraz malarzem. Największa na świecie ekspozycja, bo licząca około 600 prac Zdzisława Beksińskiego, znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku, mieście rodzinnym Beksińskiego. Kolekcja monet z reprodukcjami prac Beksińskiego powstała w ścisłej współpracy z Muzeum, jedynym posiadaczem praw autorskich i gospodarzem galerii imienia Zdzisława Beksińskiego.

- Najważniejsza z uprawianych przez Zdzisława Beksińskiego dziedzin, malarstwo figuratywne, od sześćdziesięciu lat nieodmiennie fascynuje kolejne pokolenia odbiorców odbierających instynktownie głęboki i autentyczny dramat wewnętrzny, jaki znajdował ujście w obrazach artysty. W sposób szczególny wyrażał się on w rozmaitych deformacjach ludzkiego ciała, jego okaleczeniach i oszpeceniu. W pracach tych, nie wolnych od elementu pastiszu, Beksiński dostrzegał formę autoportretu wewnętrznego. Swoistą zapowiedź takiego malarstwa, szczególnie popularnego w ostatnich dekadach życia twórcy, stanowi potraktowana w tenże sposób baletnica – wczesny obraz z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku – włączony do pięknej serii monet kolekcjonerskich emitowanych w hołdzie dla Mistrza przez Mennicę Polską.  - powiedział Jarosław Serafin, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Bogaty know-how Mennicy Polskiej, implementacja zaawansowanej technologii oraz wybitna znajomość twórczość Beksińskiego przez Zespół Muzeum, pozwoliły stworzyć unikatowe kolekcje monet. W bieżącym roku zaprezentowane zostaną trzy pierwsze monety, a dwie następne pojawią się w kolejnym roku. Pierwsza moneta z serii, "Postać", już została wyprzedana. W pierwszej serii, poza “Baletnicą”, znajdą się także: "Katedra", "Tramwaj" i "Hamlet". Nakład każdego z tych małych dzieł sztuki jest limitowany do jedynie 700 egzemplarzy.

Reprodukcjom prac artysty zaklętych w monetach Mennica Polska poświęciła specjalną stronę. Więcej pod adresem: www.beksinski.mennica.com.pl.