Nowa opcja płatności za bilety komunikacji miejskiej we Wrocławiu

14 lutego 2024

14 lutego pasażerowie komunikacji miejskiej we Wrocławiu zyskali nową opcję płacenia za bilety. Z Visa Mobile skorzystają w ramach systemu obsługiwanego przez Mennicę Polską dokonując zakupu przez Portal Pasażera bądź aplikację URBANCARD.

Czym jest Visa Mobile?

Visa Mobile to metoda płatności kartą Visa dla transakcji e-commerce realizowanych w sklepach internetowych lub aplikacjach mobilnych. W celu wniesienia opłaty za produkty, w trakcie finalizacji transakcji, użytkownik wybiera opcję Visa Mobile, wpisuje numer telefonu i potwierdza zakup na urządzeniu mobilnym. Pełna lista banków, których klienci mogą korzystać z rozwiązania znajduje się na stronie www.visa.pl.

Od 14 lutego pasażerowie komunikacji miejskiej we Wrocławiu skorzystają z tej opcji realizując zakup biletów przez Portal Pasażera (www.urbancard.pl) lub w aplikacji mobilnej URBANCARD.

Jak skorzystać z płatności z Visa Mobile?

W celu skorzystania z nowej formy płatności należy pobrać i zainstalować na telefonie darmową aplikację Visa Mobile, dostępną w sklepach z aplikacjami. Następnie dokonujemy rejestracji. Kluczowe kroki to dodanie do Visa Mobile swojej karty płatniczej Visa (lub kilku kart), weryfikacja danych i podanie numer telefonu, który będzie później wykorzystywany przez nas podczas płatności za zakupy. Na koniec ustalamy osobisty numer PIN niezbędny do zatwierdzania transakcji. Przez ten proces przechodzimy tylko raz. Z Visa Mobile można korzystać także poprzez aplikację banku, który wydał kartę, jeżeli udostępnił tę usługę swoim klientom posiadającym kartę Visa.

Jak zapłacić za bilety we Wrocławiu z użyciem Visa Mobile?

Proces płatności jest prosty i szybki – może składać się z zaledwie trzech kroków. W trakcie finalizacji zakupu biletów komunikacji miejskiej we Wrocławiu, w Portalu Pasażera lub aplikacji mobilnej URBANCARD, jako formę płatności wybieramy Visa Mobile. W kolejnym kroku wpisujemy numer telefonu, a następnie potwierdzamy transakcję ustalonym wcześniej numerem PIN. Proces ten może wyglądać nieco inaczej, gdy klient korzysta z aplikacji banku do akceptacji transakcji Visa Mobile.  

Dlaczego warto płacić z Visa Mobile?

Za Visa Mobile stoi tokenizacja, czyli proces, w ramach którego dane karty są zamieniane w skomplikowany szyfr. Każdy tworzony w ten sposób token jest unikatowy i niemożliwy do odczytania oraz wykorzystania przez oszustów. Dzięki temu, że w procesie płatności dokonywanym za pomocą metody Visa Mobile w sklepie internetowym nie trzeba za każdym razem podawać numeru karty, transakcja może przebiec szybciej, a jednocześnie jest tak samo dobrze zabezpieczona jak inne transakcje Visa.

Warto pamiętać, że posługiwanie się kartą Visa, w tym również przy wykorzystaniu smartfona do płacenia w sieci, objęte jest dodatkową ochroną, czyli tzw. procedurą chargeback. Można skorzystać z tego mechanizmu w przypadku problemów z zakupem (np. gdy w systemie URBANCARD został sprzedany niewłaściwy bilet lub po prostu nabywca nie jest zadowolony z wyniku rozpatrzenia reklamacji). Pierwszym krokiem jest próba rozwiązania problemu poprzez kontakt ze sprzedawcą. Jeśli nie da się go rozwiązać polubownie, bank, który wydał kartę Visa, może podjąć próbę odzyskania środków od banku sprzedawcy.