Gramy wspólnie z WOŚP bo warto pomagać

23 stycznia 2020

Co roku nasi wolontariusze zbierają środki podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościom, którzy odwiedzają nasze stoisko „dziękujemy” m.in. unikatowymi mosiężnymi i miedzianymi żetonami oraz kubkami z limitowanej edycji. Jesteśmy także wytwórcami Złotych Serduszek. Cały dochód z ich licytacji zasila konto Fundacji, która o Mennicy Polskiej mówi, że „stała się autorem najbardziej cennego na świecie złotego wyrobu”.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym roku

Podczas 28. Finału WOŚP datki na wsparcie dziecięcej medycyny zabiegowej zbierało blisko 120 tys. wolontariuszy, w tym tradycyjnie już przedstawiciele Mennicy Polskiej. Łączna kwota, która za naszym pośrednictwem trafiła na konto Fundacji w celu zapewnienia jak najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych najmłodszych pacjentów to 31 205, 12 zł. Środki te zostały zebrane 12 stycznia, w dniu Wielkiego Finału na warszawskim Placu Bankowym. Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny aktywnie wziąć udział w tak ważnej inicjatywie. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i wsparli działalność Fundacji.

W ramach tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii, na naszym stoisku pojawiły się wybite maszynowo mosiężne żetony z zastosowaniem innowacyjnej technologii – laserowym matowieniem fragmentu wizerunku. Tradycyjnie Nasi Goście, tradycyjnie mogli zobaczyć też na żywo wybijanie miedzianych żetonów na drewnianym pieńku.

A skąd wzięły się Złote Serduszka WOŚP?

Każdego roku środki na konto WOŚP trafiają m.in. z licytacji tzw. Złotych Serduszek, które produkuje Mennica Polska. Ich historia sięga pierwszego Finału, kiedy Wielka Orkiestra otrzymała dużą ilość złotych wyrobów, jak pierścionki, łańcuszki czy kolczyki. Trafiły one właśnie do nas, po to, aby robić z nich najlepszy użytek – wesprzeć innych w potrzebie. Mają masę ok. 4,5 grama, ale ich wartość istotnie przekracza tę, która wynikałaby z zawartości kruszcu, z którego zostały zrobione. W 2019 roku padł rekord – specjalne serduszko z numerem 1 zostało wylicytowane za kwotę 1,2 mln zł. W tym roku w Łodzi zapłacono za nie ćwierć miliona zł.

Podczas tegorocznej edycji odbyła się 23. licytacja Złotych Serduszek. Były one wybijane między 1994 a 2004 rokiem. Powrócono do nich w 2008 roku, bo krótkiej przerwie, kiedy na licytacje trafiały Złote Medale. Co ciekawe, nie każdy sztab w Polsce otrzymuje złote serduszko. 10 ze 100 wyprodukowanych przez Mennicę Polską trafia tylko do wybranych. Pozostałe, z wyjątkiem tego z nr 13, które zostaje tradycyjnie w WOŚP, trafiają do licytacji centralnej.