Niecodzienna wizyta w Mennicy Polskiej

28 stycznia 2020

O tym, jak wygląda proces wybijania monet, mogą się przekonać na żywo nieliczni. Taką możliwość zyskało 35 uczniów V LO im. ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Zaskoczyło ich m.in. to, że specjalistyczna prasa w Mennicy Polskiej jest w stanie wybić nawet 15 monet na sekundę, a rocznie z jej zakładu wychodzi ok. 2 mld sztuk tzw. obiegówek i 1 mln egzemplarzy kolekcjonerskich. W trakcie wizyty pojawiło się sporo ciekawych pytań.

 

W zakładzie produkcyjnym Mennicy Polskiej, uważanym za jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie, powstają nie tylko dobrze wszystkim znane monety okrągłe. To także miejsce, z którego pochodzą egzemplarze prostokątne, kwadratowe, ale i przestrzenne (3D). Niewielu wie, że prekursorem tych ostatnich – i to w skali światowej – jest właśnie Mennica Polska. Pierwszą typu 3D była „Fortuna Redux” w kształcie walca. Tych o nietypowych kształtach było jednak znacznie więcej, jak np. kostka, piramida, jajo czy wulkan.

 

Mennica Polska jako pierwsza na świecie wyprodukowała monetę 3D.

Podczas spotkania z ekspertami uczniowie dowiedzieli się również więcej o tym, jak produkowane są pieczęci urzędowe, insygnia władzy samorządowej, czy medale okolicznościowe. Najwięcej interesujących pytań mieli jednak o monety. Kilka z ciekawszych publikujemy wraz z odpowiedziami.

 

Mennica Polska produkuje i sprzedaje monety obiegowe na rynki zagraniczne od 2015 roku.

Dlaczego Mennica Polska wybija monety obiegowe dla zagranicznych krajów?
Nie każdy kraj na świecie ma swoją własną mennicę, przez co konieczna jest współpraca z zagranicznymi podmiotami. Aby te mogły jednak wziąć udział w przetargu muszą otrzymać specjalne zaproszenie do złożenia oferty. Z takiego przywileju korzysta Mennica Polska, która jest w stanie wyprodukować monetę w każdej technologii dostępnej na rynku. Dotychczas zrealizowała kontrakty na produkcję tzw. obiegówek m.in. dla banków centralnych Kolumbii, Dominikany, Gruzji, Gwatemali, Boliwii, Paragwaju, Libanu, Albanii, Kostaryki, Tajlandii.

Czy monetą kolekcjonerską można zapłacić w sklepie?

Moneta kolekcjonerska to legalny środek płatniczy. Należy jednak pamiętać, że o jej wartości stanowi nie tylko nominał, ale też m.in. kruszec, z jakiego została ona wykonana. Całkowita wartość egzemplarza kolekcjonerskiego jest wyższa niż wskazywałaby ta, którą zadeklarował emitent.

Od czego zależy cena monety kolekcjonerskiej?

Cena monety kolekcjonerskiej jest uzależniona od: kruszcu, z jakiego została wykonana – próba wskazuje masę metalu szlachetnego względem masy stopu; nakładu – im mniejszy, tym większa wartość kolekcjonerska; roku emisji. Niekiedy jej wartość jest dodatkowo „podbijana” przez rynkowe trendy.

 

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów są tzw. destrukty, czyli monety z błędem menniczym.

Wśród kolekcjonerów niezwykle cenione są również tzw. destrukty, czyli monety z błędem menniczym.
Najdroższy jak dotąd został sprzedany za 3,8 mln dolarów. Więcej tutaj

Czym różni się moneta od numizmatu?

Numizmat jest produktem czysto kolekcjonerskim. Nie znajdziemy na nim ani nominału, ani znaku podmiotu, który jest emitentem – takie atrybuty są właściwe jedynie dla monety, która jest legalnym środkiem płatniczym.

Z czego są zrobione dwu- i pięciozłotówki?

2 zł i 5 zł to tzw. monety bimetaliczne. Są one znacznie trudniejsze do podrobienia niż te wykonane z jednolitego krążka. Za srebrną część odpowiada tzw. miedzionikiel, czyli mieszanka miedzi i niklu. Złocąca się część dwu- i pięciozłotówek to brązal.

 

Złoto inwestycyjne występuje pod postacią tzw. monet bulionowych oraz sztabek złota.

Dlaczego bardziej opłaca się inwestować w złote monety lub sztabki, zamiast w złotą biżuterię?
Kluczowym kryterium różnicującym wartość tzw. monet bulionowych oraz biżuterii jest zawartość złota. Biżuteria to tzw. złoto użytkowe, najczęściej wykonane są z kruszcu o próbie co najmniej 333 – co jest jednoznaczne z tym, że w produkcie znajduje się 33,3% złota. Na cenę produktów jubilerskich składa się również praca rzemieślników, która jednak dla inwestora nie ma większej wartości, a to oznacza, że przy sprzedaży biżuterii możemy liczyć na mniejszy zysk.

Więcej ciekawych informacji nt. monet od Mennicy Polskiej można znaleźć tutaj, a egzemplarze kolekcjonerskie i inwestycyjne możemy zobaczyć w sklepie internetowym (kliknij i kliknij).