Mennica Polska i Lux Coin „przedłużają życie” najstarszemu koniakowi na świecie

5 grudnia 2019

Artyści Mennicy Polskiej zaprojektowali i wybili monetę „Cognac Coin” ozdobioną kroplą Gautier z 1762 roku. To trunek wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarszy koniak na świecie. Ta moneta będzie gratką dla miłośników numizmatyki, ale także i dla znawców ekskluzywnych alkoholi.

Nakład monety „Cognac Coin” wynosi jedynie 300 sztuk, z których każda posiada nominalną wartość 100 franków kongijskich. Każdy egzemplarz został wybity z dwóch uncji złota najwyższej próby (999,9). Koniak Gautier, którego kropla zdobi „Cognac Coin” powstał w 1762 roku. Rówieśnikiem tego trunku jest słynna Fontanna di Trevi z Rzymu. Inicjatorem serii „Spirit Coins”, w ramach której powstał ten wyjątkowy projekt, jest firma Lux Coin. Wcześniejsze monety z tej kolekcji zawierały whisky Old Vatted Glenlivet 1862 oraz najstarszy na świecie rum – Harewood Rum 1780.

Mennica Polska, jako jedna z najbardziej innowacyjnych mennic na świecie, wykonuje monety kolekcjonerskie w praktycznie każdej technologii, jaka pojawia się na rynku. Słynie nie tylko z najwyższego kunsztu, ale również z projektów, których zaawansowanie technologiczne niejednokrotnie wyprzedza trendy. Świadczy o tym chociażby fakt, że jest pionierem w produkcji monet 3D.

Zobacz monetę: Cognac Coin, 100 franków, Seria: Spirit Coins