Mennica Polska w hołdzie dla Jana Pawła II

18 maja 2020

Św. Jan Paweł II nieustająco inspiruje wielu ludzi, w tym również artystów, którzy tworzą ponadczasowe pamiątki jego życia i pontyfikatu. W hołdzie dla wybitnego Polaka powstała wyjątkowa, srebrna moneta kolekcjonerska „100. rocznica urodzin Karola Wojtyły”. Tym projektem Mennica Polska potwierdziła najwyższy kunszt oraz zaawansowanie technologiczne, jak również wpisała się w oczekiwania odbiorców – cały limitowany nakład został już bowiem wyprzedany.

Projekt monety z okazji 100. rocznicy urodzin papieża to niezwykle wymowny koncept artystyczny, który łączy motyw miłości Jana Pawła II do Tatr oraz stolicę Piotrową jako miejsce jego posługi.

Wysoki relief oraz wstawka w postaci drewnianego krzyża sprawiają, że moneta jest bezsprzecznie małym dziełem sztuki mincerskiej, a jednocześnie wyjątkową pamiątką. W projekcie zastosowano zdobienie w technice antique finish, która pozwala wydobyć głębię wizerunku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Moneta o nominale 3000 franków CFA ma średnicę 50 mm. Wybita została w 100 gramach srebra najwyższej próby 999. Emitentem jest Republika Kamerunu.

Z okazji 100-lecia urodzin papieża Mennica Polska stworzyła również unikalną sztabkę złota, ważącą 100 gramów, w limitowanym nakładzie 100 sztuk. Każdy egzemplarz posiadał indywidualną numerację. Na rewersie widnieje wizerunek Jana Pawła II, a na awersie zaprezentowano współczesny oraz historyczny znak Mennicy Polskiej, masę oraz próbę złota. Warto przyjrzeć się temu małemu dziełu sztuki, klikając w ten link.

W historii Mennicy Polskiej monety z wizerunkiem Jana Pawła II pojawiały się wielokrotnie. Na szczególną uwagę zasługują m.in.: srebrny tryptyk, platerowany złotem srebrny krzyż oraz wykonane techniką antique finish srebrna kostka i „banknot” o nominale 50 zł.