Moneta na 100-lecie odzyskania niepodległości już w obiegu

23 maja 2018

Emisja okolicznościowej monety o nominale 5 zł jest elementem uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Narodowy Bank Polski wyemitował, a Mennica Polska wybiła tę wyjątkową 5-złotówkę w symbolicznym nakładzie 38 424 000 sztuk, równym obecnej populacji Rzeczpospolitej Polskiej.

Okolicznościowa moneta będzie stanowić niepowtarzalną pamiątkę hucznych obchodów okrągłej rocznicy, zachowując jednocześnie podstawową funkcję środka płatniczego. Rewers i awers jubileuszowej 5-złotówki nie różni się w dużym stopniu od standardowych. O jej wyjątkowości stanowi napis okolicznościowy „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, umieszczony na pierścieniu. Ze względu na specyfikę monet o tym nominale, przewiduje się, że pozostaną one w obiegu przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Pamiątkowa emisja stanowi 10% ogółu wprowadzonych do powszechnego obrotu monet pięciozłotowych. Wielkość nakładu ma sprawić, że te monety trafią w ręce każdego Polaka.

Dla wszystkich, którzy z niecierpliwością czekają na specjalnej 5-złotówki, przewidziano możliwość nabycia jej w oddziałach Poczty Polskiej, NBP lub w placówkach wybranych banków. Okolicznościowa moneta może znaleźć się w portfelu każdego Polaka także podczas codziennych zakupów, jako że należy ona do powszechnie akceptowanego ciągu monetarnego.

Moneta o nominale 5 złotych to również zapowiedź kolejnych emisji pamiątkowych pieniędzy. W ramach uczczenia wydarzeń sprzed 100 lat przewidziano wypuszczenie monety o niecodziennym nominale 2018 zł (w nakładzie 1918 sztuk) oraz okolicznościowych monet jedno- i stuzłotowych, a także jednego banknotu.

Produkcja wszystkich monet powierzona została Mennicy Polskiej, która w tym roku wybiła już okolicznościowe serie, poświęcone m.in. polskiej reprezentacji biorącej udział w Zimowych Igrzyskach w Pjongczang, czy jednemu z ojców polskiej ekonomii - Fryderykowi Skarbkowi.

Więcej informacji w oficjalnej broszurze Narodowego Banku Polskiego

 

 


Dodatkowe informacje:
Karolina Mystek


  tel.: +48 604 262 362