Moneta z rumem - unikat stworzony przez Mennicę Polską i Lux Coin

17 października 2018

Rum Coin – to pierwsza i jedyna na świecie moneta, która skrywa kroplę rumu w specjalnie zaprojektowanej kapsule. Najstarszy rum na świecie oprawiony w złoto najczystszej próby zostanie zaprezentowany podczas RumFest w Londynie. Ten wyjątkowy projekt powstał dzięki współpracy Mennicy Polskiej z firmą Lux Coin.

Rum Coin znajdzie uznanie zarówno miłośników rzadkich trunków, jak również kolekcjonerów numizmatycznych białych kruków. We wnętrzu monety skrywa się Harwood Rum, wpisany do księgi rekordów Guinnesa najstarszy rum świata. Trunek powstał w murach jednej z destylarni na Barbados w 1780 roku. To odległe czasy, gdy na polskim tronie zasiadał król Stanisław August, a Stany Zjednoczone wciąż walczyły o niepodległość.

Każda Rum Coin będzie miała wartość 100 dolarów Barbadosu i zostanie wybita z dwóch uncji złota najwyższej próby (99,99%). Na emitenta wybrano Central Bank of Barbados umiejscowiony na karaibskiej wyspie, z której pochodzi drogocenny trunek zamknięty w kapsule. Do historii rumu skrywającego się we wnętrzu monety nawiązuje również dekoracja rewersu, który został ozdobiony karaibskimi i żeglarskimi motywami.

Ten niepowtarzalny projekt Mennica Polska zrealizowała na zlecenie Lux Coin, firmy specjalizującej się w dostarczaniu wymagającym klientom unikatowych trunków i innych przedmiotów kolekcjonerskich. Moneta Rum Coin jest już dostępna w przedsprzedaży na stronie lux-coins.com, a oficjalnie zaprezentowana zostanie już 20 października podczas londyńskiego RumFest - największego na świecie, corocznego festiwalu rumu.