Premierowe monety Mennicy Polskiej na światowych targach World Money Fair 2018

2 lutego 2018

Już dziś w Centrum Kongresowym Estrell w Berlinie setki wystawców i kolekcjonerów monet z całego świata spotkają się podczas międzynarodowych targów numizmatycznych World Money Fair.

Gościem honorowym będzie Holenderska Mennica Królewska, która od wieków wyznacza standardy jakości menniczej. Co ważne, podczas 47. edycji targów będzie również polski akcent - premiera aż trzech monet Mennicy Polskiej - Złota Rybka, Koniczynka i Podkowa. Wyroby odwołują się do hasła: Inspiruje nas szczęście, które Mennica uczyniła motywem przewodnim swojego uczestnictwa tym roku.

Najbardziej wyczekiwaną prezentacją Mennicy Polskiej będzie premiera pierwszej na świecie monety 3D w kształcie rybki z zawiniętym ogonem. Realizacja projektu inspirowanego symbolem życiowej harmonii i dostatku wymagała od nas dbałości o najdrobniejsze detale. Przy tego typu formie kluczowe jest połączenie wizji i zaawansowania technologicznego. Po ubiegłorocznym sukcesie trójwymiarowych monet w kształcie dzwonów zależało nam aby w dalszym ciągu zaskakiwać i wyróżnić się na tle konkurencji.– mówi Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Pionu Produkcyjnego Mennicy Polskiej S.A.

Moneta została wybita w jakości proof ze srebra próby 999, o masie 2 uncji, w nakładzie 999 sztuk. W celu uzyskania wygięcia ogona, przekraczającego kąt 90 stopni, zastosowano szereg innowacyjnych technologii. Warszawscy mincerze uświetnili ten niepowtarzalny wyrób efektownym reliefem obustronnym i kryształowymi zdobieniami. Ostateczny efekt dowodzi kunsztu twórców monety, jednocześnie wyznaczając nowy trend rozwoju współczesnej sztuki menniczej.

Dwie pozostałe monety premierowe, Koniczynka i Podkowa, również wykonano w trójwymiarze. Czterolistna koniczyna, uniwersalny symbol szczęścia, stanowiła inspirację do stworzenia srebrnej  monety (próba 999), której dopełnieniem jest subtelne wykończenie kolorystyczne i wizerunek biedronki. Zdobienia Koniczynki zostały wykonane metodą druku cyfrowego.

Projektanci Mennicy tworząc monetę w kształcie podkowy odwołali się do powszechnego przekonania o jej magicznych właściwościach przyciągania powodzenia. Detale tej ważącej 3 uncje monety zostały wykonane metodą graweru przestrzennego. Zorientowana jest ona pionowo, końcami do góry, tworząc symboliczną sferę, w której, wedle tradycji, kumuluje się szczęście jej posiadacza.

Eksperci i pasjonaci będą mieli okazję podziwiać najnowsze osiągnięcia Mennicy Polskiej na oryginalnym stanowisku, które swoim designem nawiązuje do prezentowanych monet. Utrzymane w drewnie i neutralnych kolorach elementy, połączone z zielenią roślin, przywodzić będą na myśl spokój natury, zachęcając uczestników targów do odwiedzenia stoiska. Wraz z resztą prezentowanych monet, premierowe eksponaty po raz kolejny mają szansę zaskoczyć i pozyskać uznanie ekspertów numizmatyki, dowodząc światowej klasy wyrobów Mennicy Polskiej.

Berlińskie targi co roku dostarczają wielu emocji wszystkim pasjonatom numizmatyki. Stanowią one możliwość zaprezentowania imponujących wyrobów oraz platformę wymiany nowinek branżowych i odkryć technicznych, skupiając w jednym miejscu producentów, sprzedawców, kolekcjonerów, przedstawicieli mennic i banków centralnych. Wystawy monet i wydarzenia towarzyszące World Money Fair wyznaczają kierunek rozwoju branży i stanowią zapowiedź obowiązujących trendów w numizmatyce.


Dodatkowe informacje: 

Karolina Mystek


  tel.: +48 604 262 362