Mennica Polska liderem technologii na World Money Fair 2017

1 lutego 2017

Mennica Polska – jeden z liderów w produkcji monet 3D, znany z innowacyjnego podejścia do sztuki menniczej – nieustannie zaskakuje klientów i konkurentów swoją ofertą. Już w najbliższy weekend zaprezentuje swoje ostatnie osiągnięcia podczas największych targów numizmatycznych na świecie, w tym m.in. pierwszą monetę w kształcie dzwonu.

World Money Fair w Berlinie to najważniejsze wydarzenie w branży menniczej, które rokrocznie gromadzi kilkuset uznanych wystawców z całego świata – przedstawicieli mennic, banków centralnych, dystrybutorów oraz firm współpracujących z branżą numizmatyczną. W ramach 46. edycji wydarzenia, organizowanego w dniach 3-5 lutego br., Mennica Polska zaprezentuje wyjątkowe projekty, które po raz kolejny mają szansę na pozyskanie szerokiego uznania ekspertów i pasjonatów sztuki menniczej.

Historia produkcji w Mennicy Polskiej monet w technologii 3D rozpoczęła się cztery lata temu od cylindrycznej Fortuny Redux, po niej stworzyliśmy również monety w kształcie: piramidy Cheopsa, kuli, wulkanu oraz w formie jaja, które zostało pokazane podczas ubiegłorocznych targów World Money Fair. Nasza obecność na tegorocznej edycji będzie przebiegać pod hasłem „Bells of Unity” (Dzwony jedności). Wśród nowości zostaną zaprezentowane m.in. dwie monety 3D – każda z nich o nominale 10 dolarów nowozelandzkich. Pomimo niestandardowej formy są one legalnym środkiem płatniczym, przy czym ich wartość rynkowa jest znacznie wyższa. Monety zostały wybite w limitowanym nakładzie 500 sztuk każda.

Pierwsza z monet została wybita z okazji 500. rocznicy zawieszenia Dzwonu Zygmunta na Wawelu – jednego z najstarszych i największych na świecie uruchamianych ręcznie, do którego wprawienia w ruch potrzebnych jest aż 12 osób. Na powierzchni czterouncjowego dzieła, wykonanego z niezwykłą precyzją z czystego srebra, widnieją sylwetki św. Zygmunta i św. Stanisława wraz z datami prac wykończeniowych i instalacji Dzwonu.

W projekt wkomponowane zostały również skomplikowane gotyckie ornamenty. Inspiracją do stworzenia drugiej monety 3D był „Car kołokoł” –  największy na świecie dzwon, ważący ponad 200 ton, który na stałe można podziwiać na placu w obrębie moskiewskiego Kremla. Na jej powierzchni można dostrzec m.in. barokowe anioły oraz podobizny fundatorów dzwonu – Cara Aleksego i Cesarzowej Anny. Wewnątrz umieszczono natomiast oryginalny relief.

Na swoim stoisku pokażemy również płaską, jednouncjową monetę o nominale 1 dolara nowozelandzkiego, wybitą w nakładzie 500 sztuk na okoliczność rocznicy instalacji Dzwonu Zygmunta. W jej centralnej części odwzorowano klosz dzwonu, na którym widnieją sylwetki św. Zygmunta i św. Stanisława wraz z herbami Polski (Orzeł Biały) i Litwy (Pogoń Litewska). W lewej części rewersu znajdują się natomiast wizerunki postaci, które zostały zaprezentowane na obrazie Jana Matejki zatytułowanym „Zawieszenie Dzwonu Zygmunta”.

Poza wymienionymi monetami, pokażemy w Berlinie nowości na bieżący rok oraz propozycje z serii kalendarz Chiński – Rok PSA na 2018 r. Ciekawostką dla odwiedzających nasze stoisko będzie również jego oryginalna stylistyka, która potwierdza nowatorskie podejście Mennicy zarówno do prowadzenia biznesu, jak i promocji swoich osiągnięć.