Złoto rozpala wyobraźnię

10 lutego 2017

Wytrawni inwestorzy kupują złoto, bo jest gwarancją zabezpieczenia majątku w niepewnych czasach. Wzbudza ono również wiele emocji wśród pasjonatów alternatywnych form oszczędzania. Potwierdzeniem tego jest szerokie zainteresowanie konkursem Mennicy Polskiej, zorganizowanym dla użytkowników serwisów internetowych PKO Bank Polski S.A.

Poza nagrodami rzeczowymi, na laureata i finalistów czekała prawdziwa gratka – wizyta w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym Mennicy i możliwość zobaczenia „od kuchni” procesu tłoczenia monet obiegowych i kolekcjonerskich. 

Jury konkursu „Złoto dla roztropnych” stanęło przez niełatwym zadaniem. Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń komisja musiała bowiem wybrać najciekawszy, ale i najbardziej merytoryczny komentarz, obrazujący potencjał lokaty w wyjątkowej „walucie”, jaką jest złoto. Decyzją ekspertów nagrodę główną zdobył komentarz o treści (zapis oryginalny): – Kupuję złoto bo od lat zachwyca, rozpala wyobraźnię, determinuje do ciężkiej pracy. To niezwykły metal – piękny, trwały, nie ulega korozji czy utlenianiu. Poza kwestiami estetycznymi, to gwarant finansowego bezpieczeństwa. To waluta akceptowana we wszystkich krajach, chroni przed inflacją, bez problemu przekażemy je bliskim osobom. Występuje w ograniczonej ilości, nie da się go dodrukować jest więc zabezpieczeniem przez utratą wartości papierowych walut.  

 

 


źrodło: własne

Na laureata i finalistów czekały nagrody o łącznej wartości blisko 12,5 tys. zł. Zwycięzca Konkursu otrzymał złotą replikę monety obiegowej „Jagódki” z 1959 roku wg projektu Wojciecha Jastrzębowskiego oraz dwugramową sztabkę złota. Drugą nagrodę stanowiły złota replika projektu monety obiegowej „Kogutki” z 1958 rok wg projektu Józefa Gosławskiego oraz jednogramowa sztabka złota. Laureat III miejsca otrzymał natomiast złotą replikę monety obiegowej „Łoś” z 1958 roku wg projektu Józefa Gosławskiego.

Dodatkową atrakcją dla zwycięzców Konkursu była możliwość odwiedzenia miejsca, które na co dzień jest niedostępne dla osób z zewnątrz – zakładu produkcyjnego Mennicy Polskiej, uznawanej za jedną z trzech najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Zwiedzający naocznie przekonali się z jak dużą szybkością tłoczone są monety obiegowe, zapoznali się z tajnikami zdobienia i zabezpieczania monet kolekcjonerskich, jak również z nietypowymi projektami, które odbiegają od klasycznych, okrągłych monet, jakie nosimy w portfelu. Na warszawskim Annopolu powstają bowiem prawdziwe dzieła sztuki, jak np. moneta przestrzenna w kształcie jaja, moneta wulkan czy pierwsza na świecie moneta cylindryczna. Dzięki unikatowym kompetencjom i zastosowaniu zaawansowanych technologii produkcja Mennicy Polskiej zdobywa uznanie w najbardziej prestiżowych, branżowych konkursach na świecie.