Mennica Polska najlepsza podczas Międzynarodowych Targów TRANSEXPO 2022

13 października 2022

Autorski Open Payment System Mennicy Polskiej został po raz czwarty uznany za najlepszy system poboru opłat w środkach komunikacji miejskiej. W ramach Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2022 branżowe jury doceniło rozwiązanie, które umożliwia pasażerowi spłatę zadłużenia za pośrednictwem portalu www oraz w kasowniku zainstalowanym w pojeździe. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Open Payment System uznany za najlepszy po raz czwarty

Medal przyznany Mennicy Polskiej w ramach Międzynarodowych Targów TRANSEXPO 2022, to najwyższe wyróżnienie branżowe za system pobierania opłat w środkach komunikacji miejskiej. Autorski Open Payment System (OPS), już po raz czwarty, nie miał konkurentów. Tym razem wyróżnienie zostało przyznane za innowację ułatwiającą pasażerom autobusów i tramwajów niezwłoczną spłatę zadłużenia w Portalu WWW lub w kasowniku OPS zainstalowanym w pojeździe. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z wygodnych płatności bez przerw wynikających z oczekiwania na ściągnięcie karty płatniczej z listy kart zastrzeżonych w przypadku negatywnej autoryzacji transakcji przez system bankowy. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu, firmą Mastercard oraz Fiserv Polska S.A.

Ułatwienie dla podróżujących miejską komunikacją

Open Payments System to system pobierania opłat za przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej, w którym do zapłaty za bilet wykorzystuje się zbliżeniowe karty bankowe lub telefon komórkowy obsługujący technologię NFC lub HCE. Istotą rozwiązania jest brak tradycyjnego papierowego biletu.

Wnoszenie opłaty za przejazd odbywa się w szybki i intuicyjny sposób. W pierwszym kroku pasażer wybiera właściwą taryfę i ilość biletów, a następnie przykłada kartę płatniczą lub smartphone do terminala zainstalowanego w kasowniku w pojeździe komunikacji miejskiej. Informacja o zakupionym bilecie zostaje zapisana w centralnym systemie informatycznym i jest dostępna on-line.

W przypadku negatywnej autoryzacji transakcji przez system bankowy, token karty płatniczej jest umieszczany na liście kart zastrzeżonych (tzw. black list). Pasażer nie ma wówczas możliwości zakupu kolejnych biletów w ramach OPS. Innowacja, za którą Mennica Polska otrzymała nagrodę w ramach targów TRANSEXPO 2022, pozwala podróżnemu niezwłocznie spłacić zadłużenie, by bezproblemowo korzystać z szybkich i wygodnych płatności w transporcie publicznym.