Mennica Polska zamontuje nowe biletomaty w warszawskich tramwajach

14 listopada 2018

​Mennica Polska podpisała umowę z Tramwajami Warszawskimi na leasing i montaż co najmniej 583 nowoczesnych biletomatów mobilnych. Instalowane automaty pozwolą na zakup biletów komunikacji z wykorzystaniem zbliżeniowych i tradycyjnych kart płatniczych, smartfonów obsługujących technologię NFC/HCE oraz systemu płatności mobilnych BLIK.

Akceptowanie bezgotówkowych form płatności stanowi najważniejsze, ale nie jedyne udogodnienie, które niesie ze sobą decyzja o montażu nowych urządzeń na pokładach wszystkich tramwajów poruszających się po ulicach Warszawy.

- Biletomaty mobilne produkcji Mennicy Polskiej to innowacyjność, wygoda i prostota zakupu. Dzięki nim, pasażerowie, którzy nie mieli możliwości nabycia biletu przed rozpoczęciem podróży nie będą musieli się martwić o to, czy posiadają odliczoną gotówkę. Warszawa po raz kolejny pokazuje, że jest miastem nowoczesnym, przejawiającym troskę o komfort podróżujących mieszkańców. W obliczu rosnącej popularności płatności bezgotówkowych, ograniczenie form płatności wyłącznie do tych bezgotówkowych to reakcja na potrzeby rynku  podkreśla Grzegorz Zambrzycki, Prezes Mennicy Polskiej S.A.

Nowe biletomaty poza sprzedażą biletów jednorazowych i czasowych będą pozwalały na zakodowanie biletów okresowych na karcie miejskiej lub legitymacji studenckiej oraz sprawdzenie ważności biletów okresowych. Ich intuicyjny interfejs będzie dostępny w kilku wersjach językowych. Uwzględnienie potrzeb obcojęzycznych użytkowników komunikacji miejskiej oraz eliminacja obowiązku posiadania bilonu w walucie polskiej w celu opłacenia uprawnienia do przejazdu w pojeździe to otwarcie się na odwiedzających Warszawę turystów z zagranicy i utrwalenie wizerunku stolicy jako miasta przyjaznego zwiedzającym oraz podróżującym w celach służbowych.

Warto jednak zaznaczyć, że zakup biletów za gotówkę będzie niezmiennie możliwa w biletomatach stacjonarnych oraz sieci dystrybucji w kioskach i innych punktach sprzedaży.

- Instalacja nowych urządzeń, która planowana jest już na rok 2019, to również wymierne korzyści finansowe dla miasta. Obniżenie kosztów utrzymania biletomatów możliwe jest dzięki eliminacji płatności bilonem, znika bowiem konieczność opróżniania kaset z monetami, uzupełniania brakujących nominałów. z tego powodu zmniejszy się również  kubatura samych urządzeń. Mniejszy rozmiar biletomatów to proporcjonalnie więcej przestrzeni dla pasażerów, co przekłada się na większy komfort ich podróży - dodaje Grzegorz Zambrzycki, Prezes Mennicy Polskiej S.A.

W ramach podpisanej umowy ustalono również możliwość zwiększenia zamówienia o kolejne automaty w zależności od planów inwestycyjnych Tramwajów Warszawskich, tak aby zapewnić obecność przynajmniej jednej sztuki w każdym z pojazdów obsługujących połączenia na terenie stolicy.

- Wierzymy, że realizacja umowy przebiegnie pomyślnie, dlatego już teraz zagwarantowaliśmy sobie możliwość ewentualnego zwiększenia zamówienia o kolejne 178 biletomatów, a jest to związane z naszymi planami zakupu kolejnych tramwajów, na które ogłosiliśmy przetarg. To co liczy się teraz to sprawna produkcja i instalacja biletomatów oraz ich niezawodnośćkomentuje Wojciech Bartelski, Prezes Tramwajów Warszawskich.

Mennica Polska S.A. posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, wdrażaniu i obsłudze rozwiązań dla transportu publicznego i aktywnie działa na rzecz usprawnienia oraz popularyzacji komunikacji miejskiej. Najbardziej zaawansowanym systemem jest Open Payment System, który pozwala na zakup biletów z użyciem jedynie karty zbliżeniowej, która łączy funkcję środka płatniczego z identyfikatorem uprawnienia do przejazdu. Ten innowacyjny system z powodzeniem funkcjonuje już we Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy oraz w Gdańsku.
 

Dodatkowe informacje:
Karolina Mystek


  tel.: +48 604 262 362