Najwyższy poziom bezpieczeństwa płatności w transporcie miejskim

4 grudnia 2019

W ostatnim tygodniu Mennica Polska otrzymała certyfikat zgodności ze standardem PCI Data Security Standard (PCI DSS) w kategorii Merchant Level 1. Potwierdza on spełnienie restrykcyjnych wymagań ustalonych przez międzynarodowe organizacje płatnicze w zakresie przetwarzania danych posiadaczy kart, a tym samym maksymalny poziom bezpieczeństwa transakcji zakupu biletu.

Karta bankowa to dziś najwygodniejsza forma płatności za przejazd w komunikacji miejskiej. Nie musimy nosić przy sobie gotówki ani szukać punktu stacjonarnego, żeby kupić bilet przed podróżą. Komfortowi podróżowania musi jednak towarzyszyć pełna ochrona danych karty oraz jej właściciela. Certyfikowany podmiot daje gwarancję, że zostaną one wykorzystane tylko i wyłącznie na potrzeby realizacji konkretnej transakcji.

Spełnienie przez Mennicę Polską warunków w zakresie ochrony danych kartowych, ustalonych przez międzynarodowe organizacje płatnicze Visę i MasterCard, potwierdza najwyższy poziom zabezpieczenia transakcji bezgotówkowych w transporcie publicznym. W praktyce, każdy pasażer, który decyduje się na wygodny zakup biletów komunikacji miejskiej w automatach samoobsługowych Mennicy Polskiej (stacjonarnych, mobilnych i inteligentnych kasownikach, zlokalizowanych w autobusach i tramwajach) ma gwarancję bezpieczeństwa transakcji. 

Spełnienie wymogów PCI DSS oznacza, że wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą, w tym dane osobowe właściciela oraz numery PIN są szyfrowane, przesyłane i przechowywane
z zachowaniem właściwych procedur i standardów. Dzięki temu pasażerowie oraz władze miast mają pewność, że podmiot zapewniający udogodnienia w transporcie publicznym gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa –
Adrian Frąckiewicz, Dyrektor Działu Wdrożeń Projektów Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Innowacjom dostarczanym przez Mennicę Polską towarzyszy dbałość o to, aby wykorzystanie najbardziej rozwojowych możliwości technologicznych szło w parze z ochroną interesów ich beneficjentów. Pozyskany certyfikat obowiązuje od 25 listopada 2019 r. do 24 listopada 2020 r. i będzie podlegał weryfikacji w celu jego przedłużenia.

Dane pasażera są przetwarzane nie tylko podczas odczytu karty w biletomacie czy mobilnym kasowniku. Ma to miejsce również w czytniku kontrolerskim w tzw. procesie tokenizacji, kiedy nasza karta płatnicza staje się identyfikatorem niezbędnym dla potwierdzenia ważności zakupionego „biletu” zapisanego w centralnym systemie informatycznym. We wszystkich wskazanych sytuacjach nasi klienci mają pewność, że ich dane są przechowywane, procesowane i przesyłane z zachowaniem rygorystycznych norm – dodaje Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Załącznik: Mennica Polska S.A. certificate of compliance PCI DSS

***

Mennica Polska S.A., jest uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Jako jedna z nielicznych wykonuje monety kolekcjonerskie w praktycznie każdej technologii, jaka pojawia się na rynku. Ta przewaga konkurencyjna, w połączeniu z najwyższymi kompetencjami projektantów monet, pozwala na systematyczne zdobywanie nagród na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach.

Mennica Polska jest również jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej w kraju.

Od kilku lat coraz prężniej angażuje się również w inwestycje w segmencie nieruchomości. Najważniejsze to: projekt deweloperski „Mennica Residence” – u zbiegu ulic Żelaznej i Grzybowskiej, nowoczesny kompleks biurowy „Mennica Legacy Tower” zlokalizowany u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej. Do spółki należy również 27 ha na Żeraniu (Warszawa), gdzie powstaje m.in. inwestycja „Bulwary Praskie”, oraz działka przy ul. Annopol
w Warszawie.
 

 

Dodatkowe informacje: 
Kamila Bidzińska