Gdzie kupić monety bulionowe?

3 stycznia 2020

Monety bulionowe to, obok złotych sztabek, najlepszy sposób inwestowania w złoto fizyczne. Sprawdzą się również u inwestorów, którzy chcieliby zarabiać na wzrostach cen innych metali szlachetnych, zwłaszcza srebra. Pytanie zatem, gdzie kupić złoto lub srebro w postaci takich monet?

Monety bulionowe, zwane również monetami lokacyjnymi, są wykonywane ze złota, srebra lub ewentualnie innych metali szlachetnych. Największym zainteresowaniem cieszą się monety złote, które stanowią alternatywę dla zakupu sztabek złota. W porównaniu do tych ostatnich wiążą się z praktycznie taką samą płynnością i ryzykiem, ale są za to łatwiejsze do zweryfikowania pod kątem autentyczności, a przy tym posiadają dodatkowo walory estetyczne. To sprawia, że są chętnie nabywane zarówno przez doświadczonych inwestorów, jak i tych, którzy dopiero przymierzają się do zakupu fizycznego złota.

Monety bulionowe: podstawowa charakterystyka

By móc korzystnie kupować monety bulionowe, dobrze jest najpierw przyjrzeć się ich charakterystyce i przeanalizować, które z nich są najlepsze dla celów inwestycyjnych.

Warto wiedzieć, że monety bulionowe nie mają ograniczonych nakładów, a na ich cenę wpływa przede wszystkim ilość zawartego w nich złota, srebra lub innego metalu. Na każdej z nich zawarte są takie informacje, jak waga, rok produkcji, czy też próba kruszcu, ale nie na wszystkich znajduje się nominał. Należy przy tym podkreślić, że większość popularnych monet jest wykonana z metalu o próbie 999,9, czyli inaczej mówiąc zawierają one 99,99% danego kruszcu.

Najlepiej jest kupować popularne monety bulionowe, bowiem w ich przypadku można stosunkowo łatwo w dowolnym momencie upłynnić inwestycję. Najpopularniejszą i zarazem najstarszą z nich jest południowoafrykański Krugerrand, ale środki warto lokować również w takich monetach, jak: Amerykański Orzeł, Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy, czy też Kanadyjski Liść Klonowy. Dobrym wyborem będzie również moneta Orzeł Bielik, którą na zamówienie Narodowego Banku Polskiego wybija Mennica Polska.

Gdzie kupić złoto w postaci monet bulionowych? – dostępne sposoby

Osoby zainteresowane inwestycją w monety bulionowe mają do dyspozycji oferty różnych sprzedawców, ale nie każda z nich jest godna polecenia. Przede wszystkim, nie warto kupować monet u przypadkowych jubilerów oraz za pośrednictwem serwisów aukcyjnych online. Choć faktem jest, że w tych miejscach często można liczyć na atrakcyjne ceny, to jednak zarazem łatwiej trafić w nich również na nieautentyczny produkt.

Monety bulionowe można też kupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego (ich oferta jest ograniczona), a także od dealerów, którzy czasem specjalizują się nie tylko w sprzedaży, ale również w produkcji oraz skupie złota inwestycyjnego. Wśród tych ostatnich jest między innymi Mennica Polska – renomowany dostawca złota z ponad 250-letnią historią.

Warto zaznaczyć, że obecnie monety bulionowe można nabyć nie tylko w punktach stacjonarnych, ale również za pośrednictwem internetu. Co ważne, nie chodzi tu tylko o oferty z rynku wtórnego zamieszczone na serwisach aukcyjnych. Także wiarygodni dealerzy udostępniają dziś możliwość wygodnego zakupu monet drogą online. W zależności od wybranej oferty, monety są wysyłane kurierem, ale mogą też zostać udostępnione do odbioru w siedzibie sprzedawcy.

Monety bulionowe – gdzie kupić bezpiecznie?

Decydując się na zakup monet bulionowych, koniecznie trzeba zadbać o wybór wiarygodnego sprzedawcy. Dobrze, jeśli będzie on oferował przy tym atrakcyjne ceny, które odzwierciedlają faktyczną wartość produktów. Gdzie takiego znaleźć?

Jak zasugerowano, monety bulionowe można zakupić u jednego z dealerów lub na rynku wtórnym. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór tej pierwszej opcji, bowiem nie wiąże się ona z ryzykiem otrzymania nieautentycznej monety. Dealerzy to rzetelni sprzedawcy, którzy w żadnym wypadku nie mogą dopuścić to takiej sytuacji i wiążącej się z nią utraty zaufania klientów. Warto też zaznaczyć, że na rynku działają tacy dealerzy, jak Mennica Polska, którzy oferują monety z gwarancją odkupu. Dzięki temu, gdy nadejdzie pora spieniężenia inwestycji, nie będzie trzeba zajmować się poszukiwaniami nabywcy.

Z aktualną ofertą monet bulionowych od Mennicy Polskiej można zapoznać się pod adresem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/monety-bulionowe/. Niezależnie od wybranego produktu, zostanie on dostarczony bezpłatnie ubezpieczoną przesyłką kurierską. Klienci mogą też skorzystać z opcji odbioru osobistego w jednym z punktów stacjonarnych Mennicy Polskiej: w Warszawie, Krakowie lub Poznaniu.