Monety kolekcjonerskie dla dzieci

17 grudnia 2019

Monety okolicznościowe i kolekcjonerskie nie kojarzą się z dziećmi. Wbrew pozorom mogą być jednak dobrym upominkiem dla najmłodszych. W ofercie Mennicy Polskiej są liczne monety, które sprawdzą się dla dzieci.

Monety okolicznościowe dla dzieci – nie tylko na chrzciny

Jak wszystkie wyroby ze szlachetnych kruszców, monety kolekcjonerskie i okolicznościowe cechują się niezwykłą trwałością. Odpowiednio przechowywane, mogą być pamiątką nawet na całe życie. Ze względu na wartość oraz symbolikę złota i srebra, a także bicie w krótkich seriach, monety są też dobrym wyborem na ekskluzywny prezent na specjalne okazje.

Z powyższych względów na rynku bez trudu można znaleźć monety prezentowe na chrzciny czy pierwszą komunię świętą. Taki upominek będzie przez długie lata przypominał dziecku o tych ważnych wydarzeniach z jego życia. Warto natomiast wiedzieć, że monety mogą być trafionym podarunkiem dla dziecka również z innych okazji.

Dlaczego monety dla dzieci to dobry pomysł?

Trwałość i wykonanie z wartościowych metali szlachetnych to niejedyne powody, dla których monety dla dzieci to dobry pomysł. Po latach, gdy dziecko już dorośnie, monety będą najpewniej zauważalnie więcej warte, są więc dobrą inwestycją. Przede wszystkim jednak, taki prezent ma spore walory edukacyjne.

Monety kolekcjonerskie mogą pomóc rozwinąć w dziecku pasję kolekcjonerską i zainteresowanie numizmatyką. To również dobry sposób, żeby zachęcić najmłodszych do oszczędzania. Konieczność przechowywania numizmatu w kapsule, która chroni go przez uszkodzeniem i zanieczyszczeniami, na pierwszy rzut oka może zmniejszać atrakcyjność monet dla dzieci. Z drugiej strony jest znakomitą okazją, by nauczyć dzieci, że o wartościowe przedmioty trzeba dbać.

Wiele dzieci docenia też piękno oraz wyjątkowość i chciałaby posiadać swój prywatny, mały skarb. Szczególnie jeśli trafiłby on w ich gust i zainteresowania.

Monety kolekcjonerskie – jakie spodobają się dzieciom?

Dziecięcy gust jest w pewnej mierze kwestią indywidualną, niemniej w przypadku części monet szansa, że spodobają się najmłodszym, jest większa. Wybierając monetę dla dziecka, warto zwrócić uwagę zarówno na wykonanie oraz stylistykę, jak i tematykę numizmatu.

Dzieci lubią kolory, więc dobrym pomysłem mogą być monety wykonane przy użyciu kolorowego druku cyfrowego, który cechuje się wyjątkowym nasyceniem barw i odwzorowaniem najdrobniejszych szczegółów. Sprawdzą się też wstawki z kolorowych kamieni szlachetnych i inne wyraziste zdobienia, takie jak selektywne złocenia na srebrnych monetach.

Ważne jest też, co przedstawia moneta. Dobrym wyborem są numizmaty z postaciami z bajek czy motywami magicznymi. Sympatią większości dzieci cieszą się też zwierzęta, a ich wizerunki dość często pojawiają się na monetach. Kiedy indziej sprawdzą się numizmaty na przykład z akcentem podróżniczym lub sportowym.

Wybrane monety dla dzieci z oferty Mennicy Polskiej

Asortyment monet kolekcjonerskich Mennicy Polskiej jest na tyle bogaty, że bez trudu można w nim znaleźć numizmaty, które będą dobre jako prezent dla dzieci. Oprócz monet na chrzciny, komunię i o tematyce religijnej, szczególnie warte polecenia w tym kontekście są między innymi:

 • Monety o nominale 1 dolar z serii „Bohaterowie Kreskówek” (np. Królik Bugs, Miś Yogi, Flinstonowie).
   
 • Monety 1-dolarowe z serii „Dzieci Polskich Lasów” (np. Sarna, Dzik, Niedźwiadek) prezentujące urokliwe, małe zwierzęta leśne.
   
 • Dwie serie monet o nominale 1 dolar z różnymi rasami zwierząt domowych: „Przyjaciele Człowieka – Psy” (np. Siberian Husky, Chow Chow, Chihuahua, Owczarek Niemiecki, Yorshire Terrier) oraz „Przyjaciele Człowieka – Koty” (Kot bengalski, Kot syjamski, Kot perski, Maine Coon).
   
 • Monety 1-dolarowe z serii „SOS dla świata – Zagrożone gatunki zwierząt” (np. Hipopotam karłowaty, Słoń indyjski, Lampart amurski, Panda wielka).
   
 • Seria monet „Zwierzęta Bioluminescencyjne” (np. Świetlik świętojański, Pelagia świecąca).
   
 • Seria monet „Złoty wiek żaglowców” o nominale 2000 franków CFA (np. HMS Bounty, Zemsta Królowej Anny).
   
 • Monety sportowe 1-dolarowe (np. Piłkarska 2018, Mistrzostwa Lekkoatletyczne 2017, Siatkarska) oraz monety Polska Reprezentacja Olimpijska Pjongczang 2018 (10 zł i 200 zł).
   
 • Zabawne talizmany na szczęście: seria „Małe skarby” o nominale 100 franków CFA (np. Podkówka, Złota rybka, Biedronka, Słonik), Kogucik na patyku, Kot Szczęścia, Siedem słoników, Happiness (500 franków CFA każda), Be Happy (1000 franków CFA), Drzewko szczęścia z obsydianem, Kominiarz (obie 1 dolar), Słonik, Złota rybka, Biedronka, Koniczynka (wszystkie 2 dolary) i Amulety Szczęścia (5 dolarów).
   
 • Inne monety, takie jak: Skarabeusz szafirowy i Skarabeusz onyksowy (obie o nominale 1 dolar), Paw królewski (2 dolary), Barwny świat motyli (500 franków CFA), Lew Cecyl (2000 franków CFA) czy Labirynt (3000 franków CFA) z ruchomą kulką umieszczoną w kapsule.


Zamiast numizmatów – niewielkie sztabki złota inwestycyjnego

Alternatywą dla monet okolicznościowych mogą być produkty o stricte inwestycyjnym charakterze – na przykład sztabki złota. Wbrew pozorom, nie muszą one oznaczać bardzo dużego wydatku. W ofercie Mennicy Polskiej są równie bardzo małe sztabki złota inwestycyjnego (1, 2 i 5 g) w przystępnej cenie.