Srebrne monety bulionowe – jakie najlepiej kupować?

23 czerwca 2021

Srebrne monety bulionowe to ciekawa opcja dla każdego, kto chciałby zabezpieczyć swój kapitał przed rosnącą inflacją. Pytanie tylko, które z nich warto kupować? A może wybór nie ma znaczenia, bowiem wszystkie oferują te same korzyści?

Na wstępie warto wyjaśnić, że do inwestowania w srebro służą zasadniczo dwa rodzaje produktów: srebrne monety inwestycyjne, zwane również bulionowymi i lokacyjnymi, oraz sztabki srebra. Obydwa wiążą się z jednakowymi zaletami, więc dla osób zainteresowanych inwestycją w kruszec, wybór jednej z nich nie powinien stanowić większego dylematu. Pewne trudności mogą pojawić się jednak później, gdy będzie trzeba wybrać konkretną sztabkę lub monetę. W tym artykule skupimy się na bulionie i podpowiemy, co trzeba wiedzieć, aby dokonać najlepszego dla siebie zakupu.

Jakie srebrne monety bulionowe kupować?

Trzeba mieć na uwadze, że zdecydowana większość srebrnych monet bulionowych ma podobną charakterystykę. Takie produkty służą stricte do inwestowania w kruszec, dlatego najczęściej są wykonywane z czystego srebra próby 999,9 i nie posiadają szczególnych walorów estetycznych. Ponadto, w odróżnieniu np. od monet okolicznościowych, nie mają określonego nakładu.

Poszczególne srebrne monety bulionowe mogą różnić się wagą, rokiem produkcji, grafiką oraz producentem. Wybierając produkt w pierwszej kolejności warto skupić się na tym ostatnim elemencie, a dopiero później np. na standardzie wagowym monety. Jest tak dlatego, że największym zaufaniem inwestorów na całym świecie cieszą się wyroby renomowanych mennic, i to właśnie one gwarantują łatwe spieniężenie inwestycji w przyszłości. W przypadku zakupu mało znanej monety, trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na znalezienie kupca lub uzyskaniem mniej atrakcyjnej ceny za monetę.

Popularne srebrne monety bulionowe

Srebrne monety inwestycyjne są produkowane przez mennice z całego świata, więc ich wybór jest naprawdę duży. Niemniej ze wspomnianych względów nie każda z nich stanowi dobry wybór dla inwestora. Ten ostatni powinien skupić się na najpopularniejszych produktach, takich jak południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Australijski Kangur czy Wiedeńscy Filharmonicy. Produkty te wyraźnie zdominowały rynek monet bulionowych, zarówno złotych, jak i srebrnych, a przy tym są cenione i łatwo rozpoznawalne przez inwestorów.

Warto podkreślić, że nie ma praktycznie żadnego znaczenia, którą z wymienionych monet wybierze inwestor. Co więcej, wszystkie są oferowane w bardzo podobnych cenach – oczywiście mowa o tych w tym samym standardzie wagowym.

Srebrne monety inwestycyjne – bogaty wybór standardów wagowych

Największym zainteresowaniem cieszą się jednouncjowe (1 oz = 31,1 g) srebrne monety bulionowe, ale warto wiedzieć, że dostępne są też inne standardy wagowe. Mennice wybijają również produkty o masie 2, 1/2, 1/4 czy 1/10 uncji srebra, a niekiedy także w innych, bardziej nietypowych, standardach.

Najlepiej jest wybierać spośród monet o większej masie, bowiem w ich przypadku każdy gram srebra kosztuje odpowiednio mniej; inaczej mówiąc, cena 1 g srebra w monecie jednouncjowej jest niższa, niż cena 1 g srebra w monecie ważącej 1/4 czy 1/10 uncji. Inna sprawa, że największy popyt jest na produkty jednouncjowe, dlatego w przyszłości łatwiej będzie na nie znaleźć nabywcę.

Warto dodać, że kupując monety w zestawie np. 25 czy 100 sztuk, można uzyskać niższą cenę jednostkową za monetę. Ich zakup będzie więc dobrym wyborem dla inwestorów, którzy planują zainwestować w srebro nieco większą kwotę np. 5, 10 czy 20 tys. złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Srebrne monety bulionowe, nawet te o masie 2 uncji lub cięższe, są relatywnie niedrogie, dzięki czemu stanowią inwestycję dostępną dla szerokiego grona inwestorów. Popularne jednouncjowe produkty np. Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł czy Australijski Kangur kosztują dziś raptem ok. 170-180 złotych.

Jeśli któryś z polskich sprzedawców oferuje je po znacznie niższej cenie, warto zachować wzmożoną czujność – możliwe, że inwestor ma do czynienia z nieautentycznym produktem. Jest tak dlatego, że cena danej monety zależy przede wszystkim od ilości zawartego w niej kruszcu, a także jego bieżącego kursu. Nie ma tutaj zatem miejsca na duże rozbieżności cenowe.