Świętujemy 70. rocznicę odbudowy warszawskiej starówki

13 lipca 2023

Perła stolicy obchodzi wyjątkową rocznicę. To już 70 lat, od kiedy warszawska starówka, pieczowicie odrestaurowana po wojnie, ponownie zaczęła cieszyć oczy mieszkańców stolicy i turystów. Z okazji święta powtórnych narodzin, w dniach 21-23 lipca, zapraszamy do udziału w licznych atrakcjach. Mennica Polska na swoim stoisku będzie wybijać pamiątkowe numizmaty. Dla najmłodszych przygotowaliśmy monetarne puzzle i morze balonów.

Wyjątkowa rocznica starówki

Warszawska starówka hucznie świętuje 70-lecie odbudowy po tym, jak w 90 proc. została zniszczona w czasie wojny. Choć prace rekonstrukcyjne trwały przez dziesięciolecia za dzień ponownych narodzin przyjęto 22 lipca 1953 roku. Wtedy to Rynek Starego Miasta, wraz z częścią staromiejskich ulic, ponownie oddano do użytku.

Wyjątkowa rocznica wymaga wyjątkowej oprawy. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne atrakcje, które są częścią wielkiego świętowania. Warto zarezerwować czas na nie w swoim kalendarzu już dziś!

Mennica Polska na swoim stoisku wybije dla każdego gościa pamiątkowy numizmat, a najmłodszych zaprosi do układania jedynych w swoim rodzaju monetarnych puzzli i spaceru urokliwymi uliczkami Starego Miasta z naszym balonem.

Serdecznie zapraszamy
22 lipca (sobota) w godz. 11:00 – 17:00
na stoisko Mennicy Polskiej przy Muzeum Warszawy
(Rynek Starego Miasta 28–42)

Szczegóły na temat dodatkowych atrakcji na stronie http://www.urodzinystarowki.pl. Warto jednocześnie podkreślić, że niemal wszystkie wydarzenia w bogatym programie obchodów święta warszawskiej starówki są darmowe. Na wybrane obowiązuje rejestracja.

Historia zaklęta w murach

Warszawska starówka jest świadectwem tego, że niemożliwe nie istnieje. Rekonstrukcji Starego Miasta dokonano na podstawie starannych badań historycznych i konserwatorskich. Odtworzono układ przestrzenny z okresu lokacji w XII oraz architektoniczną zabudowę z XVIII wieku na podstawie zachowanych wizerunków miasta, utrwalonych między innymi w malarstwie Canaletta. W 1980 roku Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał starówkę na listę UNESCO, doceniając jak wiernie została odtworzona z gruzów.

Odrestaurowywana przez dekady jest symbolem niezłomności i najwyższego kunsztu, nieustająco zachwycając mieszkańców stolicy i turystów z całego świata.