Mennica Polska partnerem prestiżowego festiwalu filmu i sztuki

26 lipca 2023

W najbliższą sobotę w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu nad Wisłą rozpocznie się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego partnerem jest Mennica Polska. Projekcje filmowe doceniane w ramach międzynarodowych przeglądów filmowych, liczne wystawy i koncerty, spotkania z twórcami – to wszystko czeka na gości jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Święto miłośników ambitnej rozrywki potrwa do 6 sierpnia.  

Prawdziwa uczta dla miłośników kina

Mennica Polska dołączyła do BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz firmy Mercedes, by wesprzeć wyjątkową inicjatywę kulturalną. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego 17. edycja rozpoczyna się w najbliższy weekend, to uczta dla miłośników bliskiego obcowania ze sztuką w różnym wydaniu.

Starannie przemyślany program, niepowtarzalna atmosfera oraz interdyscyplinarność festiwalu, który pozwala przybliżać twórczość wybitnych artystów, pozwala nam obcować ze sztuką przez duże S – mówi Katarzyna Budnicka, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej – Możliwość wsparcia tak prestiżowego i wartościowego wydarzenia, oczekiwanego każdego roku przez szerokie grono odbiorców, to dla nas zaszczyt i ogromny przywilej – dodaje.

W trakcie festiwalu, który odbędzie się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą w dniach 29 lipca - 6 sierpnia, zostaną zaprezentowane najnowsze produkcje filmowe nagrodzone podczas międzynarodowych festiwali w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance. Wydarzenie otworzy film „Opadające liście” Aki Kaurismäkiego (Nagroda Jury w Cannes), a zamknie „Monster” Hirokazu Koreedy (Nagroda za scenariusz w Cannes). W ramach trzech retrospektyw widzowie zobaczą natomiast filmy Johna Cassavetesa, Wojciecha Hassa oraz Pawła Łozińskiego, wybitnego dokumentalisty, który będzie gościem specjalnym festiwalu.

Tydzień niezapomnianych wrażeń w niepowtarzalnej scenerii

W trakcie festiwalu, już po raz kolejny, odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w ramach którego zaprezentowane zostaną dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne autorstwa młodych reżyserek i twórców. W ciągu najbliższego tygodnia na miłośników kultury wysokiej czekają także liczne wydarzenia z udziałem twórców.

Spotkania z publicznością dla wielu artystów są jednym z ważniejszych powodów, dla których tworzą swoje dzieła, dlatego zapraszamy tylko gości. Chcemy też, by widzowie czuli, że to są ich goście, że mogą ich poznać, porozmawiać nie tylko o kulisach sztuki filmowej, ale też o tym, co ich, widzów, w kinie porusza, zachwyca, zaskakuje czy denerwuje – powiedziała Grażyna Torbicka, Dyrektorka Artystyczna Festiwalu.

Miasteczko festiwalowe zlokalizowane jest na terenie Gminnego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 1 w Kazimierzu Dolnym. Seanse filmowe będą odbywać się m.in. w Małym Kinie, które pomieści 250 osób, oraz namiocie Kino We Love Cinema, gdzie miejsce będzie mogło zając aż 800 widzów. Projekcje filmów będą odbywać się również w jednym z najpiękniejszych kin plenerowych w scenerii ruin Zamku w Janowie (Kino na Zamku), jak również w Kinie Perła, zlokalizowanym na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym.

Program wszystkich wydarzeń artystycznych w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi dostępny jest na stronie organizatora.