Mennica Polska wybiła medale na Igrzyska Europejskie 2023

20 czerwca 2023

Dziś pełną parą ruszyły Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Mennica Polska miała przyjemność wybić medale dla najlepszych sportowców, których zmagania potrwają przez najbliższych kilka dni. Najwyższy kunszt i bogata symbolika pożądanych przez zawodników krążków czynią je absolutnie wyjątkowymi. 

Medale dla najlepszych od Mennicy Polskiej

Igrzyska Europejskie to multidyscyplinarna impreza sportowa, która została powołana do życia z inicjatywy Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. Dziś ruszyły zmagania zawodników, którzy przez kilka dni będą rywalizować ze sobą w 37 konkurencjach. Najlepsi z najlepszych otrzymają medale, które wybiła Mennica Polska. Widniejący na nich ptak, to nawiązanie do godła Polski oraz gospodarza Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. To również odniesienie do skojarzenia z gołębiem jako symbolem pokoju i szacunku.

Najwyższy kunszt i bogata symbolika

Umieszczone na awersie medalu trzy ptaki nawiązują do trzeciej edycji imprezy, ale jednocześnie są symbolem trzech ponadczasowych wartości, wartych pielęgnowania, jakimi są równość, przyjaźń i zaufanie.  Sześć ramion widocznej na medalu gwiazdy to odwołanie do sześcioramiennej rozety góralskiej. Tak zwany „kwiat życia” ma przynosić pomyślność́ oraz chronić od nieszczęść́. Warto również zwrócić uwagę, że ramiona gwiazdy przeplatają się ze sobą i łączą, co jest nawiązaniem do hasła przewodniego Igrzysk („We are unity”, czyli „Stanowimy jedność”).

Na medalach nie zabrakło odniesień do ważnych miejsc, gdzie toczą się sportowe zmagania, jak bieżnia, tor czy meta, ale też do tradycyjnego polskiego rzemiosła, z którego jesteśmy znani na świecie. Kształt medali odwołuje się bowiem do ludowych zdobień, inspirowanych haftem koronkowym.

Udane połączenie tradycji z nowoczesnością

Najwyższy kunszt, dbałość o najdrobniejsze detale i niezaprzeczalne walory estetyczne, z których słynie Mennica Polska, zmaterializowały się w wyjątkowym projekcie. Geneza pozyskania materiałów do produkcji medali, to z kolei potwierdzenie, że tradycję pięknie można połączyć z nowoczesnością. Kruszec na krążki, z których przygotowano medale, pochodził z recyklingu, w tym z nieużywanej biżuterii oraz materiałów elektronicznych.