Wisława Szymborska upamiętniona w srebrze – Mennica Polska rozpoczyna serię „Polskie Noblistki”

26 czerwca 2023

Mennica Polska, we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, stworzyła wyjątkową monetę upamiętniającą setne urodziny wybitnej polskiej poetki. To nie tylko małe dzieło sztuki, wykonane w srebrze z dbałością o każdy detal, ale także rozpoczęcie nowej serii monet kolekcjonerskich Mennicy Polskiej „Polskie Noblistki".

Najwyższy kunszt wykonania

Wyjątkowa moneta przedstawia wizerunek poetki w reliefie z wykorzystaniem techniki matowienia laserowego. Na rewersie Wisława Szymborska ukazana została na tle fragmentu rękopisu jednego z jej najbardziej rozpoznawalnych wierszy – „Nic dwa razy”. Moneta o nominale 1 dolara wykonana została z jednej uncji czystego srebra jedynie w 700 egzemplarzach.

Od ponad 250 lat działalności Mennicy Polskiej jesteśmy świadkami największych wydarzeń współczesnej kultury i sztuki polskiej. Moneta kolekcjonerska, którą stworzyliśmy wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej to wyjątkowy projekt, nie tylko z powodu niezwykłej postaci na niej upamiętnionej. To także początek serii „Polskie Noblistki”, w której korzystając z wyjątkowych talentów naszych rzeźbiarzy i projektantów, chcemy zapisywać w szlachetnych kruszcach historie najwybitniejszych kobiet polskiej literatury, nauki i kultury – powiedziała Katarzyna Budnicka, prezes zarządu i dyrektor naczelny Mennicy Polskiej.

Upamiętnienie dziedzictwa wybitnej poetki

Moneta to hołd dla jednej z najważniejszych postaci polskiej literatury – Wisławy Szymborskiej, w setną rocznicę urodzin noblistki. Została wykonana przez utalentowanych rzeźbiarzy z dbałością o najmniejsze detale.

Sto lat temu – 2 lipca 1923 roku - urodziła się Wisława Szymborska: poetka, eseistka, tłumaczka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku. Autorka głęboko filozoficznych wierszy, miłośniczka zabaw literackich, mistrzyni ironii, twórczyni surrealistycznych kolaży, kolekcjonerka starych pocztówek i koneserka wyrafinowanego kiczu, lubiąca jazz, niechętna patosowi i nieufna wobec wszystkiego, co oczywiste. Jej wiersze tłumaczone były na ponad 40 języków i jest ona najbardziej znaną polską poetką na świecie. Kolekcjonerska moneta wydana z okazji ustanowionego przez Senat RP Roku Wisławy Szymborskiej ma przypomnieć wspaniałą polską poetkę, której wiersza wciąż mają nam wiele do powiedzenia i nie tracą na aktualności – powiedział Michał Rusinek, Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Ten intrygujący i nieszablonowy projekt zadowoli nie tylko kolekcjonerów poszukujących produktów najwyższej jakości, ale także wielbicieli poezji. Do tego srebrnego dzieła sztuki menniczej dołączono poetycki certyfikat autentyczności, całość zaś zapakowana jest w ozdobne etui o nieprzypadkowym kolorze – ulubionym odcieniu czerwieni poetki.

Moneta dostępna jest w sprzedaży w sklepie internetowym Mennicy Polskiej.