Open Payment System „Łódź” – pierwszy taki system w Polsce

19 października 2017

Karta płatnicza zamiast biletu komunikacji miejskiej – Mennica Polska SA uruchomiła w Łodzi innowacyjny system płatności za przejazdy.

Informujemy z dużą przyjemnością, że przy współpracy z Mastercard i MPK-Łódź,  uruchomiliśmy w łódzkiej komunikacji miejskiej nowy elektroniczny system rozliczania przejazdów. Dzięki niemu pasażerowie nie będą musieli kupować osobnych biletów, 
tę funkcję przejmą ich własne karty płatnicze. W efekcie płacenie za przejazdy stanie się szybsze, prostsze i wygodniejsze.

 

Rozwiązanie zostało uruchomione w ramach pilotażu, który obejmuje linie tramwajowe 10A i 10B. Open Payment System Mennicy Polskiej SA to jeden z najnowocześniejszych na świecie, oparty na cyfrowej wymianie informacji system, a dzięki jego wdrożeniu Łódź stanie się pierwszą dużą aglomeracją w Polsce, która wykorzysta go dla sprawnej i efektywnej kosztowo obsługi pasażerów. W każdym z tramwajów jeżdżących na linii 10A oraz 10B zainstalowaliśmy wyposażone w dotykowe wyświetlacze LCD terminale biletowe (w sumie 130 urządzeń w 21 pojazdach zatrzymujących się na 33 przystankach).

 

Korzystanie z systemu wymaga od pasażera następujących czynności: wsiadając do tramwaju, podróżujący powinien zarejestrować swoje wejście w systemie poprzez wybranie na terminalu biletowym taryfy za przejazd (bilet normalny lub ulgowy) i zbliżenie do niego swojej karty płatniczej. Transakcja zostaje potwierdzona w ciągu zaledwie 0,5 sekundy. Wysiadając, pasażer powinien ponownie zbliżyć tą samą kartę płatniczą (bez wyboru taryfy), a kasownik wyświetli informację o prawidłowo przeprowadzonej operacji i wysokości pobranej opłaty co jest  równoznaczne z zakończeniem przejazdu i rozliczeniem transakcji.

 

System pobiera opłaty w ramach nowej taryfy przystankowej (rejestrując wejście i wyjście z pojazdu) co pozwala na zapłacenie tylko za faktycznie przejechane przystanki. Oznacza to, że pasażer płaci dokładnie za tyle, ile przejechał. Nad bezpieczeństwem danych przesyłanych w ramach systemu czuwają systemy płatnicze (takie jak Mastercard), zapewniające wysokiej klasy zabezpieczenia, używane do rozliczeń bezgotówkowych bankowych kart płatniczych. Nowe rozwiązanie w łódzkiej komunikacji miejskiej przynosi korzyści zarówno pasażerom, jak i miastu. Dzięki temu, że funkcję biletu przejmuje karta płatnicza, którą i tak mamy zazwyczaj przy sobie, nie trzeba mieć przy sobie biletu czy pamiętać o jego zakupie w kiosku, automacie lub aplikacji mobilnej. Transakcja odbywa się błyskawicznie, automatycznie i bezpiecznie.

 

Nowe rozwiązanie w łódzkiej komunikacji miejskiej przynosi korzyści zarówno pasażerom, jak i miastu. MPK-Łódź przewiduje, że dzięki temu, iż płacenie za przejazd stanie się prostsze, szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, więcej mieszkańców zdecyduje się skorzystać z komunikacji miejskiej, co może docelowo wpłynąć m.in. na zmniejszenie ruchu aut na ulicach Łodzi. Jednocześnie miasto zaoszczędzi pieniądze wydawane dotychczasowo  na produkcję, dystrybucję i sprzedaż biletów starego typu.

 

Open Payment System „Łódź” to bardzo wygodny sposób wnoszenia opłat za przejazdy środkami transportu publicznego. Można go opisać za pomocą trzech prostych słów: wybierz, zbliż, i jedź. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i szybkość. Nowe rozwiązanie zostanie wdrożone w formie pilotażu, aby zbadać m.in. zainteresowanie pasażerów korzystaniem z takiego systemu. Jeśli terminale biletowe i karty płatnicze zastępujące tradycyjne bilety spodobają się łodzianom, system może zostać rozszerzony na inne linie i środki komunikacji miejskiej. Podobne systemy funkcjonują już w wybranych europejskich miastach, takich jak m.in. Londyn czy Madryt.

 

Więcej informacji na temat nowego rozwiązania można znaleźć na stronie MPK-Łódź.