Mennica Polska gwiazdą konferencji „COINS 2017”

26 września 2017

Mennica Polska została nagrodzona w konkursie numizmatycznym na prestiżowej 8. międzynarodowej konferencji „COINS 2017”,  która odbyła się w dniach 22-23 września 2017 r. w Moskwie. Spółka została wyróżniona w aż trzech kategoriach, w tym otrzymała nagrodę publiczności, uważaną za najważniejszą.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 delegatów z całego świata, m.in. z Kanady, Rosji, Włoch, Portugalii, czy Francji. Mennica Polska została wyróżniona w aż trzech kategoriach – Moneta Roku, Moneta Podarunkowa oraz Nagroda Publiczności.

Międzynarodowe konferencje monetarne to w zasadzie jedyne wydarzenie, podczas których można w obiektywny sposób porównać jakość monet, produkowanych przez poszczególne mennice na świecie.  Jestem dumny, że kolejny raz możemy pochwalić się wieloma nagrodami i znów zostaliśmy docenieni za jakość naszych produktów powiedział Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Pionu Produkcyjno-Operacyjnego Mennicy Polskiej S.A.

Pierwsza ze zwycięskich monet – „Waza dynastii Qing” - to 100-dolarowa złota moneta kolekcjonerska, której emitentem jest Niue Island. Na omawianym konkursie zwyciężyła ona w kategorii „Nagroda publiczności”. Jest to pierwsza moneta na świecie, zdobiona miniaturową porcelaną. Na jej awersie znajduje się portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II, natomiast na rewersie waza chińskiej dynastii Qing, panującej w czasach, gdy sztuka tworzenia porcelany osiągnęła szczyt rozwoju. Warto dodać, że miniaturowa porcelanowa waza na rewersie monety jest dziełem fabryk porcelany Ćmielów i Chodzież.


 

Drugie z wyróżnień to trzecie miejsce w kategorii „Moneta roku” dla Narodowego Banku Polskiego i Mennicy Polskiej dla monety 5-złotowej „250. Rocznica założenia Mennicy Warszawskiej”. Na rewersie monety przedstawiono popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dłuta Holzhaussera. Ukazano również wizerunek podstawowej maszyny menniczej doby stanisławowskiej, tzw. balansjerki. Całość podkreśla maksyma Pro Fide, Grege Et Lege (Za wiarę, lud i prawo), która widniała na medalu sławiącym wznowienie przez króla Orderu Orła Białego. Na awersie monety przedstawiono z kolei wizerunek Zamku Królewskiego i postać Minerwy, jako opiekunki rzemiosł, z medalu królewskiego z 1766 roku, który wybito na pamiątkę reformy monetarnej i założenia Mennicy Warszawskiej. Dobór symboli i odniesień historycznych, a także wkomponowanie w klipę wizerunku współczesnej monety 5-złotowej, doskonale uwydatnia ciągłość historii menniczej w Polsce.

 

Trzecie wyróżnienie Mennica Polska otrzymała w kategorii „Moneta podarunkowa” za „Witaj na świecie”. Jest to 1-dolarowa srebrna moneta, zdobiona wielobarwnym drukiem cyfrowym, której emitentem jest Niue Island. Na jej awersie znajduje się wizerunek Jej Wysokości Królowej Elżbiety II, a na rewersie – wizerunek bociana i radosnego bobasa w kapuście.

 

 

 

***

Mennica Polska S.A. jest uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Jako jedna z nielicznych wykonuje monety kolekcjonerskie w praktycznie każdej technologii, jaka pojawia się na rynku. Ta przewaga konkurencyjna, w połączeniu z najwyższymi kompetencjami projektantów monet, pozwala jej systematycznie zdobywać nagrody na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach.

W pozostałych segmentach działalności jesteśmy jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej w kraju (działamy w największych miastach w Polsce, jak np.: Warszawa, Wrocław, Poznań, Lublin, Bydgoszcz, Łódź).

Od kilku lat Mennica coraz prężniej angażuje się również w inwestycje w segmencie nieruchomości. Najnowszym projektem w tym obszarze jest nowoczesny kompleks biurowy – „Mennica Legacy Tower” oraz zespół budynków mieszkalnych „Mennica Residence”. Do Grupy należy również udział w połowie 27-hektarowej działki na Żeraniu (Warszawa), działka na Annopolu oraz atrakcyjne działki w centrum stolicy.