Mennica Polska honorowym sponsorem „The Coin Conference” 2017

24 października 2017

Międzynarodowa, prestiżowa konferencja „The Coin Conference” jest jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń branży monet obiegowych. W tym roku, po raz pierwszy w swojej historii, odbywa się w Polsce, a jej sponsorem honorowym jest Mennica Polska. To właśnie tutaj przedstawiciele banków centralnych, reprezentanci największych na świecie mennic i innych ważnych instytucji środowiska menniczego dyskutują na tematy związane z monetami obiegowymi poszczególnych krajów.

„The Coin Conference” odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Dlatego Mennica Polska, w roli sponsora honorowego, uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, będzie mieć w gronie uczestników spotkania bardzo mocny głos.

- Nasze głębokie zaangażowanie w to ważne wydarzenie branży menniczej, jakim jest „The Coin Conference”, to nie tylko potwierdzenie, ale i docenienie prężnego rozwoju działalności Mennicy Polskiej w obszarze monet obiegowych, również na niwie międzynarodowej. Swoją silną pozycję w produkcji monet powszechnego obiegu udowadniamy systematycznie na wielu wymagających rynkach, jak np.: Gwatemala, Kolumbia, Boliwia, Paragwaj, Tajlandia czy Gruzja  – mówi Grzegorz Zambrzycki, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej – Nasze kompetencje i możliwości technologiczne są także doceniane w ramach produkcji monet kolekcjonerskich. Na przykład w bieżącym miesiącu otrzymaliśmy I nagrodę za „Najlepszą monetę kolekcjonerską Ameryki Łacińskiej”. Została nam ona przyznana w ramach cenionego konkursu „Premios LatiNum”, organizowanego przez Centro Numismático Buenos Aires dodał.

„The Coin Conference”, to wydarzenie, w którym udział biorą przedstawiciele banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego, reprezentanci największych na świecie mennic i firm powiązanych z branżą. W tym roku konferencja ta odbywa się w dniach 24-25 października, przy czym program wydarzenia już na wczoraj zakładał serię warsztatów. Natomiast właściwa część konferencji uwzględnia w sumie 8 sesji - prezentacje poszczególnych organizacji oraz panel dyskusyjny. Sesje dotyczą m.in. trendów w branży monet obiegowych, wyzwań, kwestii legislacyjnych, czy strategii monetarnych. Poruszone zostaną też sprawy popytu i podaży na rynku monet, efektywności w zarządzaniu i dystrybucji oraz wiele innych.

Poprzednia edycja „The Coin Conference”, która odbyła się w Madrycie w 2015 r., zgromadziła ok. 230 delegatów z ponad 30 krajów.  Wówczas gospodarzem była hiszpańska mennica (Fábrica Nacional de Moneda y Timbre – FNMT), świętująca w tamtym czasie 400. rocznicę.

***

Mennica Polska S.A., będąca jedynym producentem monet obiegowych zlokalizowanym w Polsce, jest uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie. Jako nieliczni wykonujemy monety kolekcjonerskie w praktycznie każdej technologii, jaka pojawia się na rynku. Ta przewaga konkurencyjna, w połączeniu z najwyższymi kompetencjami projektantów naszych monet, pozwala nam systematycznie zdobywać nagrody na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach.

W pozostałych segmentach działalności jesteśmy jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej w kraju (działamy w największych miastach w Polsce, jak np.: Warszawa, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Łódź). Jako pierwsi w Polsce umożliwiliśmy zakup biletów z wykorzystaniem płatności kartami zbliżeniowymi. Do dziś wdrożony we Wrocławiu system jest uważany za jeden z najnowocześniejszych w Europie. Jako pierwsi na polskim rynku wprowadziliśmy również nowoczesne rozwiązania, które pozwalają m.in. na integrację w jednym kasowniku czytnika MIFARE i EMV, co wyprzedza organizację płatności nawet w systemie w Londynie – uznawanym za benchmark dla innych zarządców transportu miejskiego.  Od stycznia 2017 r. ze wspomnianych możliwości korzystają mieszkańcy Jaworzna.

Od kilku lat Mennica coraz prężniej angażuje się również w inwestycje w segmencie nieruchomości. Najważniejsze to: projekt deweloperski „Mennica Residence” – u zbiegu ulic Żelaznej i Grzybowskiej (sprzedaż ruszyła w lutym br.), nowoczesny kompleks biurowy – „Mennica Legacy Tower” – u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej. Do Spółki należy również połowa 27 ha działki na Żeraniu (Warszawa) oraz działka przy ul. Annopol w Warszawie.