Pułaski w złocie i srebrze – Mennica Polska w hołdzie polsko-amerykańskiemu bohaterowi

7 sierpnia 2023

Mennica Polska stworzyła złote dukaty oraz srebrnego talara z wizerunkiem generała Kazimierza Pułaskiego – patrioty ważnego dla rewolucji amerykańskiej oraz polskiej walki o niepodległość. Wyjątkowa inwestycja nie tylko upamiętnia bohatera i jego niezwykłą historię, ale stanowi też atrakcyjną formę lokaty kapitału.

Bohater w kraju i poza jego granicami

Generał Kazimierz Pułaski to bohater walki o niepodległość zarówno na kontynencie, jak i za Atlantykiem. W Polsce walczył z Rosją jako konfederat barski – działania przeciw królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu zmusiły go jednak do ucieczki z kraju.  Ostatecznie schronienie znalazł w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1777 w bitwie pod Brandywine uratował życie przyszłemu pierwszemu prezydentowi USA, Jerzemu Waszyngtonowi. Zginął śmiercią bohatera podczas bitwy pod Savannah w 1779 roku.

Tradycja Mennicy Polskiej sięga 1766 roku – od ponad 255 lat jesteśmy częścią polskiego dziedzictwa tworząc dzieła sztuki menniczej najwyższej jakości. Nowe złote dukaty i srebrny talar, stworzone w hołdzie dla generała Kazimierza Pułaskiego, to nie tylko inwestycja, ale także kawałek historii zamknięty w drogocennym kruszcu – powiedziała Katarzyna Budnicka, prezes zarządu i dyrektor naczelny Mennicy Polskiej.

Niezwykły kunszt i cenna inwestycja

Na rewersie dukata oraz talara znajduje się wizerunek generała Pułaskiego otoczonego sznurem gwiazd. „Kazimierz Pułaski” został wybity stemplem odwróconym – jego awers i rewers korespondują ze sobą w kierunku pionowym. Każdy z wariantów posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci efektu kątowego – sygnetu Mennicy Polskiej MW i królewskiego monogramu Stanislaus Augustus Rex.

Złoty dukat dostępny jest w czterech nominałach: 10 dukatów, 5 dukatów, 2,5 dukata i 1 dukat, odpowiadających najczęściej spotykanym na rynku masom monet bulionowych: 1 uncja, ½ uncji, ¼ uncji oraz ⅒ uncji żółtego kruszcu najwyższej próby 999,9. Talar z Pułaskim wybity został w nominale 1 talara i wadze jednej uncji srebra o próbie 999.

Złote dukaty i srebrny talar, wykonane z troską o najmniejsze detale, zadowolą nie tylko kolekcjonerów zainteresowanych historią Polski i świata, ale także inwestorów poszukujących lokaty kapitału. Produkt dostępny jest w sprzedaży w sklepie internetowym Mennicy Polskiej.