Skarby Mennicy Polskiej – Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich

12 maja 2017

Tegoroczną warszawską Noc Muzeów warto zacząć od wizyty w Łazienkach Królewskich. Przygotowaliśmy tam wyjątkowe atrakcje m.in. spotkanie z prawdziwymi mincerzami, którzy na żywo wybiją unikalne pamiątki dla każdego z odwiedzających. Na Gości czekać będzie również wystawa eksponatów z historycznego portfolio Mennicy Polskiej, które sięga 250 lat. Zapraszamy Zapraszamy 20 maja, od godziny 19:00.

Łazienki Królewskie, to miejsce nierozerwalnie związane z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim – założycielem pierwszej mennicy w naszym kraju, której tradycję kontujemy do dziś. Z tego powodu wybraliśmy właśnie tę lokalizację na spotkanie z uczestnikami tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Naszym Gościom stworzymy tego wieczoru niepowtarzalną okazję do zapoznania się z tradycją bicia monet z wykorzystaniem historycznej prasy mincerskiej z XIX wieku oraz z wykorzystaniem specjalnego pieńka. Zwiedzający nie tylko będą mogli zobaczyć jak powstają okolicznościowe żetony, ze specjalnie zaprojektowanymi na tę okazje wizerunkami
w dwóch wariantach, ale również zabiorą je ze sobą do domu. Na pierwszym zostanie odwzorowany budynek Muzeum Łazienek Królewskich, natomiast na drugim korona z Herbu Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na zwiedzających Łazienki będzie czekać również wystawa wyselekcjonowanych eksponatów z unikalnych zbiorów Mennicy Polskiej, obejmująca te najstarsze, z przed 250 lat. Wśród nich znajdą się m.in.: monety, stemple, odznaczenia i wyjątkowe medale, jak np. Virtutti Militari wg pierwowzoru z czasów króla Stanisława Augusta, Talar Targowicki z 1793 roku oraz Talar Koronny 1766 roku.  

Nie czekaj, już dziś wpisz wizytę w Łazienkach Królewskich do kalendarza na twoją Noc Muzeów!
Historyczną prasę kolanową z XIX wieku, specjalnie przetransportowaną na tę okazję do Łazienek znajdziesz przy Amfiteatrze. Mincerza, który będzie wybijał monety na pieńku, będzie można spotkać przy wejściu do ogrodu w okolicach Starej Oranżerii (przy posągach lwów, dobrze znanych wszystkim bywalcom tego urokliwego parku). Eksponaty z kolekcji Mennicy Polskiej będzie można obejrzeć w Starej Pomarańczarni.