Premiery Mennicy Polskiej na World Money Fair 2019 w Berlinie

1 lutego 2019

Jak co roku, Mennica Polska jest jednym z wystawców na targach World Money Fair w Berlinie, podczas których zaprezentuje premiery wyjątkowych monet. Meduza, Atena i Minerwa oraz Ave, Caesar! zostaną przedstawione na nawiązującym do antycznych czasów stoisku, którego motywem przewodnim jest hasło „Beyond the ages”. Targi World Money Fair w tym roku odbywają się w dniach 1-3 lutego, w Centrum Kongresowym Estrell w Berlinie.

World Money Fair to największe międzynarodowe targi numizmatyczne, które skupiają uwagę branży od ponad 25 lat. W tym roku Centrum Kongresowe Estrell zamieni się w prawdziwą krainę marzeń dla tysięcy miłośników numizmatyki, którzy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i odkryć najnowsze osiągnięcia setek wystawców z całego świata, w tym tegorocznego gościa honorowego – Mennicy Austriackiej.

– W tym roku wybraliśmy motywy historyczne, które zabierają naszych gości w podróż przez wieki. Styl i tematyka trzyelementowej kolekcji oraz estetyka ekspozycji Mennicy Polskiej nie są przypadkowe. Nasze produkty to unikatowe połączenie tradycji z nowoczesnością. Aby zastosowana w premierowych projektach symbolika i alegoria były czytelne, musieliśmy zadbać o najmniejsze detale i precyzję wykonania. W tym celu zastosowaliśmy zaawansowane techniki, które pozwoliły nam na przełożenie naszej ambitnej wizji na rzeczywistość. Jestem przekonany, że spotkają się one z uznaniem nie tylko gości targów, ale i całej branży - mówi Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Pionu Produkcyjnego Mennicy Polskiej S.A.

Pierwsza z prezentowanych monet to Meduza. Projekt oddaje hołd kulturze starożytnej Grecji, która do dzisiaj stanowi w wielu dziedzinach niedościgniony wzorzec doskonałości. Wybita ze srebra próby 925 moneta o wymiarach 77 x 78 mm przedstawia wizerunek mitycznej potworzycy. Wedle wierzeń starożytnej Grecji, sam widok Meduzy napawał strachem nawet największych śmiałków. Jej spojrzenie zamieniało w kamień wszystko, co żyje. Moce mitologicznej postaci znajdują odzwierciedlenie w pełnych szczegółów wizerunkach: twarzy Meduzy, oraz węży pokrywających jej głowę. Zdobienia wykonano specjalną techniką wysokiego reliefu i ponadczasowym wykończeniem antique finish. Moneta ma nominał 15 USD, a jej nakład to 499 sztuk.

Premierę będzie miała również srebrna moneta Atena i Minerwa o średnicy 50 mm i masie ok. 56,5 g, ukazująca mityczną boginię mądrości. Przedstawiona została ona w dwóch wcieleniach – jako grecka Atena i rzymska Minerwa. Włócznia i gałązki oliwne – atrybuty bogini mądrości i sztuki – są pozłacane, a rewers zdobi dodatkowo meander, charakterystyczny dla starożytnej Grecji ornament. To doskonały prezent dla kobiety sukcesu lub miłośnika mitologii i historii antycznej. Moneta wykończona jest w technice antique finish ma nominał 5 dolarów i została wyprodukowana w limitowanym nakładzie 500 szt.

Trzecią premierą przygotowaną na Targi przez Mennicę Polską jest Ave, Caesar! , tym razem w kształcie rzymskiego Koloseum. Monetę ze srebra próby 999 o masie 130,82 g, wykonano z użyciem stempla lustrzanego. Goście stoiska będą mogli podziwiać przestrzenny projekt inspirowany pochodzącą z I wieku areną, dziś uznawaną za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Artyści Mennicy ukazali Koloseum w obecnej formie, ze zniszczoną ścianą południową. Po otoku monety przedstawiono sylwetki walczących gladiatorów oraz lwa.

Uczestnicy World Money Fair 2019 będą mieli okazję przyjrzeć się eksponatom Mennicy Polskiej na stoisku, którego styl swobodnie odwołuje się do estetyki antycznej. Najnowsze osiągnięcia zostaną zaprezentowane na tle materiałów przypominających złoto i marmur. Premierowe monety znajdą się w centrum ścianki, ozdobionej płaskorzeźbami, przywołującymi na myśl dzieła starożytnego antyku. Oprócz nich, na gości czekać będzie również nowa seria monet biżuteryjnych.

Berlińskie targi od lat są miejscem spotkań ekspertów i pasjonatów numizmatyki z całego świata. Wydarzenie na stałe zapisało się w kalendarzach producentów, sprzedawców, kolekcjonerów, przedstawicieli mennic i banków centralnych. Stanowią ono nie tylko szansę na zaprezentowanie własnych osiągnięć, ale również są największą platformą wymiany technologii, trendów i wiedzy.


Dodatkowe informacje: 

Karolina Mystek


  tel.: +48 604 262 362