Projekty Jarnuszkiewicza w Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Polskiej

2 marca 2017

Mennica Polska, w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie prac Jerzego Jarnuszkiewicza „Notatki z przestrzeni”, przygotowała ekspozycję ze swoich zbiorów poświęconą medalom i monetom projektowanym przez tego artystę. Będzie ją można obejrzeć 3 marca 2017 roku w godzinach 14.30 – 15.30 w Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Polskiej, przy ulicy Waliców 11.

Jerzy Mieczysław Jarnuszkiewicz (1919-2005) to polski rzeźbiarz, twórca m.in. pomnika Małego Powstańca w Warszawie, płaskorzeźby „Plon” znajdującej się na Saskiej Kępie czy rzeźby zdobiącej socrealistyczny tunel schodów ruchomych przy warszawskiej Trasie W-Z. W siedzibie Mennicy Polskiej będzie można obejrzeć zaprojektowane przez niego monety i medale, m.in.: pierwszą powojenną monetę stricte kolekcjonerską, medal z okazji 200-lecia Mennicy Warszawskiej w wersji klasycznej oraz obrotowej, monetę Ignacy Paderewski z 1975 roku, medal przygotowany dla PKOL z okazji Igrzysk Olimpijskich z 1970 roku.

Kolekcja Gabinetu Numizmatycznego obejmuje drugą, co do wielkości, stałą ekspozycję numizmatyczną w Warszawie. Jej zasoby nawiązują do historii, dorobku i produktów Mennicy Polskiej od momentu jej założenia w 1766 r. W zbiorach tych znalazły się m.in. monety z okresu stanisławowskiego, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Zbiory Mennicy Polskiej liczą ponad 70 tys. eksponatów – jednak stała ekspozycja, ze względu na skalę, nie może obejmować ich wszystkich. W związku z tym Mennica kilka razy do roku organizuje wystawy czasowe, które prezentują wybrane elementy z jej dorobku.    

Zapraszamy do Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej przy ul. Waliców 11 w Warszawie w najbliższy piątek, 3 marca 2017 r. Wstęp na wstawę jest nieodpłatny. Dla zwiedzających udostępnione będą również eksponaty z ekspozycji stałej.