Unikatowy numizmat na 500. rocznicę wygłoszenia traktatu „De aestimatione monetae”

21 marca 2022

Dziś mija 500 lat od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika na Sejmiku Prus Królewskich w Grudziądzu traktatu „De aestimatione monetae” (O szacunku monety). Na tę okoliczność Mennica Polska, na zlecenie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, wyprodukowała srebrny numizmat. Od dziś jest dostępny w sprzedaży.

Ważna rocznica, wyjątkowy projekt

Numizmat to prawdziwa gratka nie tylko dla kolekcjonerów. Wyprodukowany ze srebra najwyższej próby (Ag999) w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy, można od dziś kupić online w sklepie Mennicy Polskiej. Projekt upamiętnia pierwszą publiczną prezentację poglądów monetarnych Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, a zarazem jednego twórców ekonomii, autora prawa stanowiącego, że „gorszy pieniądz wypiera pieniądz lepszy”.

Na awersie numizmatu, w centralnej części, widnieje wizerunek południowego skrzydła zamku krzyżackiego w Grudziądzu, gdzie został wygłoszony traktat. Nad zamkiem umieszczono napis po łacinie: " De aestimatione monetae" („O szacunku monety”), a pod wizerunkiem fragment traktatu pn. "Monetae cudendae ratio".

Na rewersie numizmatu, widnieje wizerunek Mikołaja Kopernika, który trzyma w dłoniach sakwę oraz traktat o szacunku monety, oraz trzy monety z okresu panowania Zygmunta I Starego. Na drugim planie widzimy fragment XIX-wiecznej grafiki "Mikołaj Kopernik wygłaszający Traktat o szacunku monety na Sejmiku Generalnym w Grudziądzu", autorstwa Johana Schübelera. Na rewersie pojawia się również miejsce oraz data wygłoszenia traktatu.

Historia zaklęta w monecie

W traktacie, wygłoszonym 21 marca 1522 roku, Mikołaj Kopernik w sposób naukowy uporządkował pojęcia związane z pieniądzem i monetami. Sformułował także prawo stanowiące, że jeżeli w obiegu znajdują się pieniądze o tym samym nominale, ale różne pod względem wagi i stopu kruszców użytych do ich wybicia, to monety o większej masie i bardziej wartościowym stopie są wycofywane z rynku i służą gromadzeniu skarbu. W obiegu pozostają natomiast monety „gorsze”. Efektem rozważań monetarnych były kolejne wersje traktatu, zwieńczone reformą monetarną Decjusza – tą, która przyczyniła się finalnie do uporządkowania systemu monetarnego Królestwa Polskiego i ziem zależnych.

Uroczysta premiera monety

21 marca br. o godzinie 12:00 odbędzie się premiera unikatowego numizmatu Mennicy Polskiej. Transmisja internetowa będzie dostępna pod tym linkiem.

Program wszystkich planowanych imprez, związanych z obchodami wygłoszenia traktatu, znajduje się na stronie: www.kopernik.grudziadz.pl. Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w imieniu swoim i Organizatorów.