Złoto dobrą alternatywą dla inwestorów indywidualnych

30 maja 2019

Sposoby dywersyfikacji portfela to ważny temat dla wszystkich inwestorów – nie tylko z bardzo zasobnymi portfelami, ale także i dla mniejszych graczy. Na pytania o potencjał lokowania kapitału w złoto odpowiedzą eksperci Mennicy Polskiej podczas pierwszego dnia Targów Twoje Inwestycje, organizowanych w ramach konferencji WallStreet. Doroczne spotkanie uczestników rynku kapitałowego odbędzie się w Karpaczu w dniach 31 maja-2 czerwca.

Utrzymująca się niepewność na świecie oraz niskie stopy procentowe FED, to dobry czas dla wartościowego kruszca. – Z uwagi  na fakt, że cena złota nigdy nie spadnie do zera, warto traktować tę formę lokaty jako wartościową alternatywę dla bardziej ryzykownych instrumentów”. – informuje Marta Bassani-Prusik, Dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych Mennica Polska S.A.

Już 31 maja br. Mennica Polska zaprasza swoje stoisko w ramach Targów Twoje Inwestycje, podczas konferencji WallStreet - spotkania inwestorów indywidualnych oraz podmiotów związanych z rynkiem kapitałowym.

Zasadność zabezpieczania kapitału w tej formule, szczególnie w kontekście zawirowań na rynkach finansowych, potwierdzają m.in. transakcje banków centralnych. W kwietniu, Chiny i Rosja kupiły po ok. 15 ton złota. Do zakupów (wg danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego) dołączyły również Turcja i Kazachstan. W skali krajowej, jeszcze w ubiegłym roku i po raz pierwszy od 20 lat, rezerwy powiększył Narodowy Bank Polski.

Warto pamiętać, że kurs złota jest stosunkowo odporny na wahania, a wartość inwestycji względnie stała. Oznacza to np., że Ford wyprodukowany ponad 100 lat temu kosztował tyle samo, co dziś – 17 uncji.

Rozważając swoje zaangażowanie w inwestycje w złoto warto mieć na uwadze, że stosunkowo dużą płynność gwarantuje zakup rozpoznawalnych sztabek lub monet. W przypadku Mennicy Polskiej – jedynego producenta sztabek złota inwestycyjnego w Polsce – wiarygodność potwierdza nie tylko obecność na giełdzie od ponad 20 lat, ale przede wszystkim ponad 250-letnia współpraca z renomowanymi instytucjami prywatnymi i państwowymi.

Sprzedajemy złoto tylko wyłącznie w formie fizycznej, a każdemu, kto zakupił je u nas gwarantujemy odkup po cenach rynkowych. Stawiamy na czytelne zasady i wiarygodność. Co więcej, produkujemy sztabki i tzw. monety bulionowe na tych samych prasach monetarnych, co uznane na całym świecie monety kolekcjonerskie. Nie bez powodu należymy do najbardziej innowacyjnych mennic na świecie. – wyjaśnia Marta Bassani-Prusik.

Inwestycje w kruszce są rekomendowane zarówno w przypadku tych, którzy szukają zabezpieczenia dla swojego kapitału, jak i dla tych, dla których liczy się przede wszystkim zysk, ale w dłuższym horyzoncie czasowym. Lokowanie kapitału w złoto może zaczynać się już od drobnych kwot, nawet 200 zł. Co ciekawe, kupujący decydują się nie tylko na zakup w sklepach stacjonarnych, ale coraz częściej na zakupy za pośrednictwem sklepu internetowego.

Mennica Polska popularyzuje wiedzę w tym temacie w trakcie wydarzeń branżowych, przez publikację tekstów w ramach Poradnika Inwestora na www, ale także poprzez program systematycznego oszczędzania „Złota Uncja”.