Złota inwestycja na niepewne czasy

13 czerwca 2019

Ponad jedna trzecia z nas słabo ocenia swoją wiedzę z zakresu oszczędzania, a 26 proc. w obszarze inwestowania. Analiza „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2019” pokazuje, że boimy się ryzyka związanego z bardziej ryzykownymi instrumentami finansowymi, jak np. akcje. Zdaniem ekspertów Mennicy Polskiej alternatywą dla nich są inwestycje w złoto. Proste i czytelne, pozwalają na zaangażowanie już niewielkich kwot i chronią nasz kapitał w dynamicznie zmieniających się realiach rynkowych.

Z wielu stron coraz częściej słyszymy, że w stosunkowo niedługim czasie możemy mieć do czynienia z kryzysem finansowym. – Wytrawni inwestorzy  i eksperci są zdania, że warto mieć 5-10 proc. swoich środków ulokowanych w złocie. Nie bez powodu rezerwy banków centralnych na całym świecie są zabezpieczane właśnie w tej „walucie”. To najstarsza, bardzo stabilna i sprawdzona, forma inwestowania. – wyjaśnia Marta Bassani-Prusik, Dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych Mennica Polska

Zasada racjonalnej ochrony, ale pomnażania finansów w sposób kontrolowany, niezależnie od wielkości kapitału, jest prosta – należy dokonać podziału posiadanych środków na różne inwestycje. To pozwala nam uchronić się przed sytuacją, kiedy część z nich ulokowana w ryzykowniejszych instrumentach finansowych, jak np. akcje, traci w tym samym czasie, chociażby przez zawirowania na rynkach. Złoto dobrze chroni inwestycję przed inflacją. Jego ilość jest ograniczona i nie ma możliwości dodrukowania jak w przypadku pieniędzy, a kiedy rynek spowalnia ceny złota nie tylko się utrzymują, ale często rosną szybciej niż zwykle.

Dobra inwestycja na krótko i dłużej

–  Większych zysków mogą spodziewać się bardziej cierpliwi inwestorzy, którzy liczą się z długoterminową inwestycją. Niemniej, w sytuacji nagłej potrzeby spieniężenia posiadanego złota, posiadacze kruszca nie będą mieć z tym najmniejszego problemu. Warto jednak zwrócić uwagę w czym konkretnie ulokowali swoje środki. podsumowuje Marta Bassani-Prusik, Dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych Mennica Polska

Najbezpieczniejszą formą zaangażowania w złoty kruszec jest fizyczne złoto inwestycyjne, występujące pod dwoma głównymi postaciami: sztabek złota (stop minimum 99,5%, próba 995) i monet bulionowych (stop minimum 90%, próba 900).

Tzw. złoto użytkowe, to wszystkie przedmioty wykonane ze złota, o próbie co najmniej 333. Możemy je również sprzedawać, ale ich wycena będzie się istotnie różniła od złota inwestycyjnego z uwagi na mniejszą ilość czystego pierwiastka, jaki znajduje się w konkretnym wyrobie. W przypadku złota użytkowego próby to zazwyczaj: 333, 375, 500, 585.

W ofercie Mennicy Polskiej można znaleźć zarówno sztabki złota i monety bulionowe własnej produkcji, jak również produkty najbardziej znanych mennic świata.
 

Dodatkowe informacje:
Kamila Bidzińska